Ratnik
ФРАНЦУСКО ПРИВРЕМЕНО ПРАВИЛО ЗА МАНЕВРОВАЊЕ ПЕШАДИЈОМ.
Рат је највећа војна школа.
У рату се примењују истакнути и већ освештани принципи војне науке и сва војна правила и долази се до оцене о њиховој истинској вредности. У рату се теку нова искуства.
Ми смо преживели дуге ратне године и сад је на реду да сведемо сва стечена ратна искуства, како наша тако и осталих војсака, и да нашој војсци дамо нове хране за њен живот и напредак.
Потребно је да проучимо наша правила и да их доведемо у хармонију са напретком технике и свима искуствима добивеним у минулим ратовима.
Ово питање занима данас све војске, и које су ратовале и које нису, и оно је и код нас једно од најпрешнијих питања.
Рат, који је трајао врло дуго, претворио се у једну сасвим неочекивану и нежељену форму рата: рововску војну.
Силна употреба свију фортификацијских средстава за ојачање положаја, изазвала је усавршавање старих и проналазак нових до тада непознатих техничких средстава, за њихово савлађивање.
Све ово, како у области тактике тако иу области стратегије, имало је као неминовну последицу појаву најразличнијих теорија о вредности појединих родова војске, дејству ватре и борбеним поступцима.
Одмах се почело са издавањем многих правила и упута из области тактике и технике, са жељом да се у ова хаотична мишљења унесе реда, да се стечена искуства одмах искористе за следеће операције и да се постојећи борбени поступци доведу у сагласност са материјалним средствима, којима се располагало у разним временима рата.
Сва та правила и упути одговарали су своме времену и били су добри. Али им је непријатељ ускоро истављао нова техничка средства и нове борбене поступке, што је изазвало њихове честе промене или допуне.