Ratnik

ВАЗЗЕОМА РЕШ> ЕЗЕКСТТО ГТАШМАМО (јули, авг. 1921. г.)

Епвето Вагђамсћ, бригадни ђенерал, Папје Зо!да(о, Написано у прилог подизању споменика Дантеу у Кампалдину, где су у јуну 1289. год. Велфи тукли царске Гибелине. Данте је учествовао у тој битци на страни Велфа као коњаник и сачувао је успомену на ове дане кроз цео свој живот. Доказе за то садржи његово највеће дело: „Божанствена Комедија“.

Ено не Маггав, артиљеријски мајор. — Мишљења о вођењу рата пре светског конфликта. Поводом разних гласова, који тврде да је почетним неуспесима Француза у минулом рату узрок погрешна доктрина о вођењу рата, нарочито претерано примењивање офанзиве по сваку цену, и закључака, да треба дати првенство одбрани, излаже писац немачку, француску и италијанску ратну доктрину, које су постојале у поменутим војскама уочи светскога рата. Студија садржи многе цитате дела немачких и француских аутора, који су стварали ове доктрине. Она доприноси много објашњењу почетних операција, које су основане на тим доктринама.

Писац долази до закључка, да сва начела и теорије ништа не вреде, ако нема команданта који их уме привести у дело. Наполеон већ каже: „Не беху то римске легије, које освојише Галију, већ Цезар; не бејаху то картагенски војници, пред којима дрхташе Рим, већ Ханибал.“ И с правом приписује историја победе ђенералима. Без команданта победа није могућа. Стога спремати команданте, значи спремати победу.

Капо де Апгото, ђенерал. — 64. пешадијски пук у битци код Кустоце. Написано поводом 55 годишњице битке (24. јуна 1866.—1921.).

Ушопо Адапи, пуковник. — Породичне везе. Једна расправа о мерама, које би требало предузети у италијанској војсци да би се повратили у рату изгубљени традиционални срдачни односи старешинског особља према војницима.

Тактички прописи и правила. Од уредништва. Овим је почето опширно разматрање другог дела новог француског привременог пешадијског правила за вођење борбе. У овом делу студије изложене су само одредбе првог оделења правила без икаквог коментара.

Војне вести из страних војсака — Чехословачка. У Храницама отпочела је свој рад Војна Академија. Кандидати за ову школу су младићи од 18 до 25 године старости, који су физички способни и свршили средњу школу, и подофицири борачких родова оружја, који су одслужили две године