Ratnik

ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ 163

~

се рад немачке врховне команде. После тога се износе догађаји на талијанском фронту.

Занимљив је део који говори о начину утврђивања у Кршу. Док је писац био за то да се фронт што боље утврди са свима средствима (наглашава потребу машина за бушење), дотле инжињерски генерал (вепегајсетејтзрејејог) говори да је. дуго година био у Горици и окупационом крају (Босна и Херцеговина), да је у фебруару 1916. прегледао утврђења у Требињу и Мостару и мора рећи да је немогуће усецати ровове у камењу. „Задовољили смо се да слажемо камење. Други је рад искључен и може се само радити за време мира.“ — После овога одговора генерал је премештен. Разлика између црногорске и талијанске артиљерије била је толика да су паметни морали одбацити савет генералов, морао је отићи са фронта и један тврдоглави командант армије (хоп Кбуез, једини Мађар виши командант) и да на фронту отпоче тешки посао: бушење најтврђих стена у кршу-карсту, израда каверни-пећина, ровова и т. д.

· У одељку „У Буковини“ износи се рад 1. корпуса, којим је писац командонао и рад 7. армије, у 1917. години.

У одељку „Пробој код Флича“ писац износи рад пре офанзиве 1917. год код Флича и Кобарида (Сарогено) и детаљно описује догађаје на фронту своје групе за време пробоја и гоњења до Таљамента. Као присталица тактике долина у планинској војни, писац се опширно задржава на пробоју у фличкој котлини и доказује правилност свога гледишта. Најотвореније критикује немачку дрскост, препотентност и износи карактеристичне податке о Немцима (из 14. армије).

У одељку „У Украјини“ оцртава писац тешко стање монархије у последњој години рата, погрешке организације у снабдевању становништва и војске, односе између Немаца и Аустријанаца у руским поседнутим областима и ликвидацију -— повратак из Русије. |

Одељак „Политика у рату“ занимљив је, лепо обрађен, у њему је много најновијих докумената. Појмљиво, је да писац осуђује графа Чернина. И као војник и као пангерман окривљује млитаву политику и мисли да је још 1917. год. победа била сигурна, да се само енергичније и паметније радило.

„Рђава политика одузела је.... победама снагу одлуке.“

У „Закључној речи“ оцртава се „витез ка десници“ и „Витез ка левици.“ Писац верује да ће се немачки народ подићи, отрести јарам и доћи до старе славе, ако нестане „Витезова ка левици,“ вођа у ропство, и ако се цео народ, а понајпре вођа, испуни вољом за победом, да његово мишљење. буде борба, његова душа победа.“

це