Ratnik
МАНЕВРОВАЊЕ ПЕШАДИЈОМ
онемогућимо да од свога припремљеног ватреног система добије све очекиване користи: треба имати ватрену надмоћност.
„Кад је непријатељска ватра дезорганизована, покрет је могућан, на непријатељевом догледу, са слабим губитцима. То је први резултат којем треба тежити. Ако он није постигнут, не можемо се надати сретном свршетку борбе. |
„На тај начин, проблем офанзиве своди се на то да се омогући, диригује и експлоатише пешадијски покрет у напред.“
Овим је устаљена једна доктрина чиста и јасна, за коју се може рећи да је снимљена са стварне ратне слике, и са њоме се морамо потпуно сложити.
Међутим, у првом делу правила — у рапорту министру војном, —- на месту где се говори о значају ватре и покрета, одсечно се вели: „дејство вашре је претежно“.
И пре рата принцип је био правилно постављен: „Ватра је елеменат спреме, наступање је елеменат извршења“, — тако је он гласио.
Али, под утицајем силног офанзивног духа који је у војсци подизан и гајен и због недовољно схваћене моћи и дејства ватре, принцип је погрешно примењен и тражен је непрекидан покрет у напред, и ако није све учињено да се он ватром довољно припреми.
Ово је био један од најглавнијих узрока што су Французи, у почетку рата, трпели несразмерно велике губитке и неуспехе, а тако је било и у даљем току рата, кад год је пропуштено да се непријатељска ватра ућутка или довољно ослаби.
Правило се и у овом случају користило ратним искуствима, али је ево једним изразом дата могућност да се оде у другу крајност, што би могло бити веома опасно по офанзивну снагу војске.
Ово је увидео и сам писац рапорта, кад је мало доцније рекао следеће:
„У осталом, значило би: извући претеране последице из догме о претежности ватре, ако би се она у неку руку иставила испред и на штету покрета.
„Ова два фактора маневра нераздвојни су један од другог.
„Ако ватра треба да се доведе до максимума дејства и снаге, то је зато да се омогући покрет у напред. Само он допушта да се освоји терен и да се непријатељ онеспособи за борбу“.
Али, додаје рапорт, покрет у напред треба да почне чим је ватра омогућила да се он изврши са смањеним губитцима, и даље напомиње да се не треба надати потпуном уништењу или апсолутној неутрализацији одбранбених органа, па ма каква да је моћ средстава стављених у акцију, као год што
1#