Ratnik

· О БОРЧЕВОЈ ПСИХИ 21

„Страх, делујући на мозак, теже ће постати господарем, ако је мозак већ заузет неком другом ствари. Отуда прои«стиче потреба за дистракцијом. Непокретна трупа лакше се деморалише него ли трупа која маршује или гађа.!

„Од вајкада је у рату изненађење било најмоћнији фактор за произвођење страха. Ма шта било, пријатно или страшно, у колико је мање предвиђано, у толико је више стварало задовољства или страха. У рату изненађење производи страхи код стране што је много јача. Отуда је велико дејство ноћних напада и заседа. Граната, која падне међу људе који се одмарају, коњички напад против резерве, која је мислила да је ван опасности, деморалишу их више него ли знатно већи губитци што се претрпе при наступању ка непријатељу“.>)

Велике војсковође увек су у своје операције уносили своје извесне комбинације, којима се тежило произвођењу изненађења код непријатеља. Обични команданти често су то губили из вида, па су им и успеси, кад су их имали, били врло мршави.

У скором рату изненађење је било тешко произвести. Лероплани су крстарили изнад непријатељских просторија и запажали све што није било са великом вештином скривано.

Колико су Немци придавали значаја изненађењу, може се судити по томе, што су на стотину хиљада људи ка изабраном нападном фронту приводили само ноћним маршевима, што су многобројне батерије израђивали и увођење артиљерије у израђене батерије вршили ноћу, а у маскирању тих батерија развили читаву вештину.

У ратовима мањих народа, када се не буду могли образовати фронтови, који ће се наслањати на мора и неутралне државе, изненађења ће бити много лакше изводити.

Као што је значајно непријатељу припремити изненађење, исто тако је потребно осигуравати себе од изненађења, која би нам непријатељ могао приређивати. У том циљу стоје нам на расположењу многобројна средства, па их увек треба и користити (аероплани, коњица, осигуравајући делови, јаке препреке, саобраћајна средства, командина предвиђања итд.ј.

Као што ми Тежимо да непријатељу приредимо изненаћење, тако се исто он против тога и осигурава. Па стога, када се пред собом има опасан противник и када се нема изгледа да се може извести пуно изненађење, онда бар радити на томе, да му својим поступком не одајемо себе — ни у погледу намера, ни морала, ни физичке јачине. Једно од моћних средстава за постигнуће тога циља јесте избегавање

: Генерал Моди, „тттапјеле“. 2) Генерал Моди: „пбапегје“