Ratnik

6 РАТНИК

Унутрашње стање у Бугарској је тешко. Појављује се врло јака струја за сепаратан мир, а републиканска агитација узима све више и више маха. Ауторитет краља Фердинанда јако је опао и мржња у народу према централним силама све више расте.

На основу овога донето је решење да наш напад отпочне што преп да се изврши пробој непријатељскога фронта.

Кад је једном утврђена ова идеја за напад, онда је приступљено студији питања: где да се изврши пробој. И овде је усвојено мишљење наше Врховне Команде, да се пробој изврши на. фронту Српске Војске, с тим да се главни напад. изврши на фронту наше |, армије — са намером:

а) Раздвојити непријатељске снаге у долини Вардара и Струме од његове војске у околини Битоља;

6) Пресећи главну непријатељску комуникацијску линију у долини Вардара, као и линију Градско—Прилеп;

в) Што пре овладати одсеком Демир Капија—Кавадарци и

г) После постигнућа овога првога циља продужити офанзиву ка Софији.

На самоме фронту Српске Војске, тде је требало извршити пробој, непријатељ је имао: 46 батаљона; 245 митраљеза; 225 топова; 3 ескадрона коњице и 24 аероплана. Према овим непријатељским трупама ми смо имали: 55 батаљона; 314 митраљеза; 263 топа и 18 ескадрона.

Као што се из овога упореднога прегледа види, ми смо били јачи од непријатеља на главноме правцу дејства само за: 9 батаљона, 38 топова, 89 митраљеза и 15 ескадрона, што је било сувише мало да се постигне решавајући резултат, па смо зато пројектовали: да се доведу толика појачања на овај фронт са Битољскога и Струмичкога фронта, како би имали према непријатељу:

75 батаљона;

756 митраљеза;

2610 пушко-митраљеза;

580 топова; и

81 аероплан.