Ratnik

28 РАТНИК

су толике губитке, да их 23. октобра треба готово све сменити. Непријатељска артиљерија снажно је контра-тучена и неутралисана, тако да је француска артиљерија остала готово слободна у употреби своје ватре.

Пешадија, добро припремљена и извежбана за своје нападне улоге, 24. октобра баца се кроз маглу у напад. У току једног сахата беху заузети први објекти, а међу њима и фор Дуомон. Пошто је и други објекат (на 2 километра далеко од полазних француских положаја) убрзо освојен, 26/Х пао је и фор Во, благодарећи интервенцији једне дивизије из друге линије а нарочито изнова изведеној артиљеријској припреми.

Овај напад донео је Французима 6000 заробљеника, 15 топова, велики број митраљеза и рововских оруђа.

У децембру 1916. г. група генерала Манжена — 4 дивизије у првој и 4 дивизије у другој линији са 760 оруђа, од којих 390 тешких оруђа — напада на фронту од 10и по километара (УасћегавуПе—бђој Ф Нагдаштопе). Немци на том фронту имају 5 пешадијских дивизија ешелонираних по дубини, а сем тога још 4 дивизије позади, на 30 километара удаљења; од артиљерије имају 247 батерија, т.ј. око 960 оруђа. Немачки фронт састојао се из три одбранбене линије.

Терен је страховито тежак за напад: излокан, изривен, прави хаос од гранатних рупа напуњених залеђеном водом.

Артиљеријска припрема траје 6 и по дана (од 10/Х1 до 15/ХИ у 11 часова). Атмосферске прилике беху непогодне; рушења су довољна само у првој линији; пешадија има да савлада велике теренске тешкоће. Односно непријатељске артиљерије тежило се у главном њеном неутралисању. Први објекат освојен је првог дана, а други тек следећих дана (најудаљенији делови пали су 18/Х0). У том немачке пешадијске дивизије долазе на време и смењују пешадијске дивизије прве линије. Оне не врше контра-нападе него се прихваћају одбране да сачувају остатак артиљерије (11.000 заробљеника, 115 топова и 100 митраљеза пали су у француске руке).

Овај успех допуњен је нападом од 20. августа 1917. године, којим се успело да се поврати терен који се држао пре првог немачког напада у фебруару 1916. године.

Узроци немачког неуспеха

На првом месту Фланкенхајн је потценио снагу и моћ свога противника.

У фебруару 1916. године Немци имађаху 124 пешадијске дивизије на Западном фронту, од којих свега 19 у другој линији.

Французи беху извукли знатне снаге у другу линију иту они имађаху око 50 пешадијских дивизија.