Ratnik

ЕВОЛУЦИЈА ИДЕЈА О НАПАДУ И ОДБРАНИ 29

Немци нападаху уским фронтом, те су Французи могли брзо по доласку појачања да затворе брешу и да ограниче повлачење.

Формализам и крутост методе спутавали су експлоатацију успеха. Благодарећи томе Немци не искористише погодни моменат 24. фебруара.

Пешадија је нападала густим стројевима.

Затим, немачком неуспеху узрок је и необично енергично француско командовање. 26. марта би наглашено: „Сваки ће старешина, који у садањим приликама буде наредио повлачење, ићи пред ратни суд“. Генерал Нивел, исто тако, наређивао је контра-напад за контра-нападом.

26. јуна, када и сам Петен мисли и предлаже да се напусти десна обала Мезе, Жофр упорно наређује да се и даље има наставити одбрана на десној обали Мезе. Он чак иде толико далеко, да не жели да доведе ту енглеске трупе. Он хоће да Верден буде чисто француска слава. И заиста, тако и би.

Резултати

Од 21. фебруара до 1. јула 65 француских пешадијских дивизија, од укупно 95, прошле су кроз Верденски фронт. Тиме: је збиља извршено слабљење француске војске, али не и сламање њене моћи. За доказ тога служи битка на Соми, где се по утврђеном плану имало извести 39 француских пешадијских дивизија и 1700 тешких артиљеријских оруђа. Место тога, у почетку битке, било је свега 12 пешадијских дивизија и 700 тешких артиљеријских оруђа. Када је крајем августа код Вердена дошло до затишја, тада је тек на Сому могла бити доведена снага још од 13 пешадијских дивизија, а број тешких артиљеријских оруђа попети на 1200, остављајући ипак 200 пред Верденом.

Али ово француско трошење снага повлачило је за собом напоредо и трошење немачких снага: до 1. јула кроз ову битку прошло је око 50 немачких пешадијских дивизија. И ако је на француској страни кроз ову битку прошао већи број дивизија —- 65, ипак је губитак на немачкој страни био толики, да је ту фактички било дошло до кризе ефектива: кад је отпочела битка на Соми, беху у периоду од којега је био критичнији само онај у 1918. години. Немци беху запалили огањ, који је неочекивано снажно сажизао баш њихове снаге: „Верден, вели Лудендорф, постаде прави стално отворени чир, који је прождирао наше силе“.

На савезничкој страни, Верден је више међусобно приближио савезнике бар у смислу јединства акције: британска војска проширила је фронт и тако сменила једну целу фран-