Ratnik

112 Ратник

Наполеон никад није откривао целину својих намера у једној јединој инструкцији, која би се доставила свима јединицама његових армија. Могло би се веровати, да је он сматрао за врло тешку ствар да у једној општој формули дефинише улогу, коју додељује у свом маневру свакој од великих. јединица.

За питања, која се не односе непосредно на операције, Наполеон саопштава своју одлуку путем кратких напомена на самим рапортима. Ако има потребу за неким накнадним обавештењима или ако му нека поднесена ствар захтева неки јаснији одговор, онда се он за то писмено обрати Бертију. У сваком случају и овде се као и за све заповести, поред близине бироа, питања третирају увек писмено игмеђу Бертија и Наполеона.

Од тренутка изласка заповести из кабинета ло времена. одласка из главног стана мало је протицало времена. Официри придати Општем ђенералштабу разносили су заповести, ако нису биле испраћене по официрима, који су те ноћи били донели извештаје.

На тај начин заповести су одлазиле изјутра, што је било. и добро и рђаво. Добро је било, јер су разношене дању, а. рђаво је било, јер су стизале доцкан (тек око подне) у случајима, када се у дотичној јединици очекивало наређење за покрет, т. |. онда када у дотичном дану нека велика јединица. није имала још израније одређени итинерер. У таквим би се случајима доцкан полазило на марш и доцкан стизало на. преноћиште.

За време битке Наполеон је издавао заповести усмено и непосредно ордонанс-официрима и ђенералштабним официрима, који су их имали односити онима којима су намењене. Када су изузетно и за време борбе биле издавате и понеке писмене заповети, онда оне нису биле регистриране. На тај начин већина Наполеонових инструкција из времена битака код. Линцена и Бауцена није пронађена.

Поред напред наведених главних делова, у саставу Главног царског стана налазе се још две важне гране службе: артиљеријска и инжињеријска. Шеф артиљеријског штаба у Наполеоновом главном стану одговара данашњем начелнику артиљерије Врховне Команде с тим, да он под својом командом. има још.и велики артиљеријски парк и армијски мостови: трен. У артиљеријском штабу има 13, а у инжињерском 11 официра. Ондашње улоге ових штабова потпуно одговарају данашњим артиљеријским односно инжињерским одељењима.

Једно одељење жандармерије чува Наполеонов главни стан.

Најзад, једна група официра (38) стајала је на распо– ложењу за употребу на упражњеним или новим местима.