Ratnik
Новости и Белешке 133
да положе испит пре навршетка девете године трупне службе. Тај се испит зове Мећгкгејзргипе, т. |. обласни испит (В. ниже). Циљ је овога испита да специјалном обуком оспособи официре за дужности по вишим командама, дивизијским штабовима и т. д.
Настава почиње у октобру пол управом начелника штаба обласне команде (Мећгкгејзкоттапдо). — Испити се полажу редовно у марту из ових предмета: тактика, теорија и практични испит, оружање и спрема, пионирска служба и фортификација, познавање земљишта, цртање, историја, економска географија, језици, грађанско право, математика, физика, хемија, војна телесна вежбања. — Официри који знају један словенски језик (пољски, руски, чешки), не полажу историју.
(Кеу. Ф'Апђ.
Војне области. — Познато је, да је Немачка сада подељена у 7 војних области (Мећгкге!е), одговарајући броју седам пешадијских дивизија, допуштених версаљским уговором мира. Главна места ових области јесу: 1. Кенигсберг, 2. Штетин, 3. Берлин, 4. Дрезда, 5. Штутгарт, 6. Минстер, 7. Минхен.
Двадесетпетогодишњица безжичне телеграфије. Стручни немачки лист за ову техничку грану доноси један низ извештаја, у којима подробно прегледа рад безжичне телгграфије за време њеног двадесетпетогодишњег опстанка; доноси биографије и опис рада оних, који су успешно дејствовали на усавршавању ове технике. Као немачки лист он истиче рад станице у Науену, за коју вели да данас практички обухвата својом мрежом целу куглу земљину, па ипак, према стручном мишљењу, још није доспела до врхунца своје делатности и способности: нови велики проналасци на овом пољу, катоденска цев и изједначивалац (СОјесћмсћјег) су тек почетак онога што се на пољу електронске технике има очекивати.
Поменути извештаји пропраћају рад инжињера Слабија, Брауна, Марконија и др. и наглашују, да је усавршавању овог средства највише допринела војска и морнарица. Али и радом су добивени велики приходи.
Што се тиче резултата до којих се данас дошло, истичемо само ове податке:
Безжична телеграфија данас са размерно врло ограниченим срествима и на малом простору може да прими доставе и са станица удаљених 19.000 км., што значи, да се данас може са иоле јачим струјама општити на све даљине и са свима тачкама земље. У Буенос-Ајресу (Аргентина) подиже