Ratnik
ГЛЕДИШТЕ О ВАЖНОСТИ И УПОТРЕБИ САВРЕМЕНЕ КОЊИЦЕ.
А Значај и улога.
Као последица извесних утисака које су створиле борбе на најважнијем делу светскога разбојишта, у Француској, 1914—1918. године, нарочито у периоду ломљења снага на непрекидним, јако утврђеним фронтовима, појављују се после рата и таква мишљења, да је улога коњице у будућности ништавна и да је чак у питању постојање овога рода војске.
Наводе се, у главном, ови разлози за потврду таквога гледишта:
Широка употреба аероплана, у служби стратегијског и тактичког извиђања, заменила је потпуно коњицу на овоме пољу рада. Код тако доброга средства за извиђање, као што је аероплан, коњица је постала излишна. Она није више главни орган за извиђање. Војска је у аероплану добила боље око и ухо.
Савршенство ватреног оружја свих врста; увлачење у бојне редове великог броја прецизних аутоматских оруђа; борбе око јако утврђених положаја, на непрекидним фронтовима, искључују сваку појаву коњице на бојноме пољу, ако не дејствује као пешадија.
Коњица као маневарски род војске, могла би бити замењена пешадијом на коњима или пешадијом која се преноси техничким средствима, придајући јој артиљерију и митраљезе на ауто-моторима.
Заиста се на први поглед ствара утисак, као да је улога коњице у савременом рату ништавна, да чак не би било грешке ако би се она као излишна укинула.
У историјској еволуцији средстава за вођење рата заиста је запажено, да се са усавршавањем оружја и начина вођења борбе важност коњице, као рода војске који решава судбину судара, постепено умањује; да њена улога постаје спореднијег, помоћног значаја; да њено бројно стање у односу на јачину пешадије постепено опада, док је код артиљерије обратан случај.
Па да ли је већ дошло сада то време, када је улога