Ratnik

4: РАТНИК

рење узајамног изучавања, благодарећи вези хируршке технике која је нашла свој крајњи образац у 1917. години. Потпуни и и чврсти кадар саветодавних хирурга на бојишној зони као и у позадини, са установљеном хијерархијом на научној основи и богати свежањ хируршких група организован на бојишту на броју 400, да би затим постојало 570 такових група, то је правило за састав хируршког персонала, који је дозволио да се задобију најсјајнији резултати.

— Што се тиче санштетшског материја та, напрезање; да га се има у довољној количини, било “је огромно. Да и не поменемо о 120.000 организованих постеља на војишној зони и 572.000 постеља приугоговљених у позадини, на војишту је било 12.000 шатора, барака или хангара, 183 камиона за стерилизацију и радиологију, 34 хируршке аутомобилске амбуланате, 68 бактериолошких лабораторија. Као средства за евакуацију било је 206 одељења санитетских аутомобила са. по 20 кола, 189 санитетских возова, од којих 154 сталних или полусталних, 20 санитетских бродова на рекама и каналима.

За оперативну војску и позадинске установе било је на служби 819 радиолошких станица. Најзад, за време рата било је издато из магацина Војног Санитета 65 милиона припремљених завоја, 70 милиона повоја, 250 милиона компреса, 70: милиона метара газе, 7.000 тона памука.

Само хармоничном сарадњом свију ових огромних напрезања, лошло се било до извршеног напретка у радњама Војног Санитета француске војске у рату 1914—1918. године.

Општи-закључак из овог проучавања је приказивање битне потребе за Војни Санитет једне велике државе да оствари: савршену и сталну везу са командујућим; непрестану техничку сурадњу помоћу саветодаваца хирурга; непрестано учење специјалног персонала међу активним и резервним санитетским официрима; предвиђање за потребу огромних количина санитетског материјала.

У сваком погледу, наук из. прошлости ваља да служи као вођа за предвиђања у будућности.

# Превео УДА РЕДАК | Д-р. Жарко С. Живковић, У - - санитетски мајор

Н

П. Из организације војсака. Наша ратна морнарица. — Наши ратни бродови леб“ и „Сокол“, који су стављени почетком године у опремљено стање, довршили су прву обуку у Боки Которској и