Ratnik
НОВОСТИИПИБЕЛЕШКЕ 145
били су у месецу мају и јуну употребљени за разне сврхе на нашој обали,
Миноносац „Галеб“ отпутовао је 2. маја из Боке Которске и посетио. је луке Корчула, Вис и Хвар, где га је народ одушевљено поздравио као прву нашу ратну јединицу, пе: је у тим лукама развила нашу заставу. 5. маја приспео
„Галеб“ у Сплит а овде приредили су му грађани овог пао града свечани дочек на пристаништу. После дводневног боравка у Сплиту упутио се „Галеб“ у Шибеник и овде дочекан бурним манифестацијама становника. Пригодом једне вожње у Северни Јадран обишао је исти брод и луке Раб, Краљевицу, Бакар и Башку на отоку Крку и у свима овим лукама изазвала је појава ратног брода под нашом заставом велико одушевљење код грађанства и војника. И ратни брод „Сокол“ приспео је у половици маја у Средњу Далмацију те је и он у неким лукама на отоцима као први показао уз весеље народа заставу наше краљевине,
Миноносци извршили су по том разне вожње у Средњој Далмацији.
„Галеб“ и „Сокол“ су јединице од 525 тона и 1900 коњских снага. Ови су бродови немачког порекла. Наша морнарица располаже са 6 овакових јединица, које ће у главном бар у почетку служити за школске и обалне сврхе.
На дан венчања Њ. В, Краља били су „Галеб“ и „Сокол“ у Сплиту. Енглеска влада упутила је крстарицу „Калипсо“ из састава Средоземне Флоте у исту луку на прославу Краљевог венчања. 7. јуна приспео је и италијански ратни брод „Мирабело“ у истој намери у Сплит. Ови бродови славили су заједно са нашим венчање Њ. Вел. Краља дизањем велике заставне гале, паљењем топовских салута а „Калипсо“ и свечаним расветлењем брода. После тога отпловила је крстарица „Калипсо“ у Малту а „Мирабело“ кренуо је 10. јуна за Италију. И досадањи италијански стационарни ратни брод „Мисори“ напустио је 12. јуна сплитску луку.
У априлу и мају поправљене су три торпиљарке од 250 тона на бродоградилишту 2 Краљевици и неколико мањих јединица међу којим и мали јахт „Вила“ пређашњи „Далмат“ у тиватском морнаричком арсеналу.
Драгери наше морнгрице Д! и Д2 извршили су контролно тражење мина у подручју пред Боком Которском и у неким каналима Јужне Далмације, те нису том приликом нашли мине. Хидрографски уред ратне морнарице прогласио је стога та подручја слободним од мина.
На_ свечаности приликом венчања Њ. В. Краља суделовала је и наша речна флотила са њеним мониторима и дру–
РАТНИК, СВ, 1Х. 1922. 10