Ratnik

128 РАТНИК зрна Рр. Ово зрно (сл. 3.) звано зсћуегев 5ргревсћов5 (5. 5.) могло је бити употребљено до 2500 м.

Требало је исто тако поправити једну тешкоћу при гађању са авионом, где се налази стрелац са својом сопственом брзином и где се налази циљ. Отпочеше пробе са зрнима за реглажу за ваздушно гађање (сетзсћез5севсћоз5е) која експлодирају на извесној одређеној даљини, при чему произведу један мали облак који је давао могућност да се сноп управи где треба (сл. 4.)' Доцније је то зрно замењено са осветљавајућим зрном 5. т. К које је својом светлошћу показивало своју трасу (пут) (Геисврштип оп). Та је промена била у томе, што је било скраћено челично језгро а била додана једна светлећа материја (с )

Тако измењено ово је зрно имало довољну снагу за рад авијатичара, али се није могло употребити за одбрану на земљи противу авиона, јер су ови летели на врло великој висини и светлећи састав потпуно се истрошио пре но што је зрно дошло на висину циља. Јединице за одбрану од авијона користиле су се нарочито зрном 5. т. К.

Све веће развијање борбе у ваздуху донело је употребу запаљивих зрна. Немачки модел сличан је енглеском моделу (сл. 6.) и има извесну количину фосфора и два језгра од олова. За време лета зрна, један отвор потпуно затворен, јер је мало заварен, отвара се и пушта да фосфор изађе.

Требало је се борити противу балона. Запалити један балон који је гасом напуњен није лака ствар, противно ономе што се веровало. Обмотач за који нема опасности од малог и брзог пешачког зрна, тешко је запалити. Само експлозивна мешавина која се образује у моменту када се гас балона помеша са ваздухом јесте запаљива. Зато су израђивана запаљива зрна која су имала врло осетљив перкусиони упаљач (сл. 7 и 8). Сем фосфорних зрна употребљавана су противу балона и зрна „Адлер“ (Сл. 9) од 8 мм, и давала изврсне резултате. Ово је зрно аустријског порекла а имало је као претечу немачко зрно „Сепћ;“, с којим се гађало из 11 мм пушке модел 1871 и чија је запаљива моћ била задовољавајућа.

Овде додајемо пешачки метак који је употребљен противу тенкова (Т— (емећг). Зрно је калибра 13 мм 35, облик зрна је сличан зрну 5. т. К. пушка противу тенка гађа исто

1 У слици 4, спроводник од црног компримираног барута био је запаљен још при поласку зрна ударом ударне справе на ударач, гори за време од 4-5 секунада пре но што произведе ебсплозију пуњења. Зрно експлодира на крају извесног одређеног времена, око 350 м. Свака митраљеска пантљика имгла је по један метак за реглажу на 4 метка 5. т. К. тако да је стрелац увек имао једну обележену тачку за постављање свога топа. •