Ratnik
КАКО ЈЕ ДОШЛО ДО БИТКЕ КОД КУМАНОВА 23
ска дивизија); коњичка. дивизија Фаишк паше, придата 7 корпусу. Свега дакле 3 корпуса са 8"Низамских и 3 редифске пешадијске дивизије и једном коњичком дивизијом. Бројна јачина целе ове армије — око 68.000 људи.
2) Источна група Вардарске армије: 15. и 16. низамске дивизије образују пасивно, дефанзивно, крило армије које има задатак да заштићује десни бок и позадину армије против наступања српско-бугарских трупа (П армије) у брегалничкој долини и Овчем Пољу од Царева Села, Цар-Врха (СултанТепеа) и Кратова. Ове две турске дивизије групишу се у простору Кочане—Соколарци, поглавито за заштиту брегалничког операцијског правца и за осматрање према Осоговској Планини и Кратову.
8) Западна група Вардарске армије — 5, 6 и 7 корпус — 3 низамске и 3 редифске пешадиске дивизије, са коњичком дивизијом. Свега око 50.000 људи са 150 топова сасређује се код Куманова форсираним маршевима под заштитом 7 корпуса у циљу извршења главног дела задатка, који је постављен армији: да непријатеља нападне код Куманова у његовом наступању од Врање и од Паланке.
4) Из свега овога јасно је: а) да је снага целе Вардарске армије била према задатцима њеним — недовољна. Ово је резултат недовољно јаког бројног стања турских јединица, уопште, због неуспешне мобилизације која је изведена на најбржу руку, без довољног кадровског људства и са обвезницима из Маћедоније, од којих је велики број хришћана потпуно непоузданих и неизвежбаних.
6) Задатак је тако слабе и неспремне Вардарске армије сложен и тежак: комбинација одбране са нападом на фронту 80 км. и то, одлучна се акција изводи на спољашњем, даљем, правцу, што захтева усиљене маршеве 5. а нарочито 6. корпуса, од чега страда жива снага — трупе, које преморене ступају у битку.
в) Цео марш-маневар 5. и6. корпуса — подилазак Куманову — заштићује 7 корпус на недовољно утврђеном положају код Куманова, са истуреним деловима према Врањи и на Страцину; ови делови су тако слаби да могу послужити само као одељења за држање додира са непријатељем и за осматрање а не као одреди способни да запрече наступање делова [ и ! армије, стога ови делови озбиљно и не задржавају [ српску армију 6. и 7. октобра у борбама на граници и на линији Рујан. Трновац. |
»