Ratnik, 01. 10. 1922., str. 46

40 РАТНИК

упорност и силина одбране наших двеју ангажованих дивизија, које су сопственим снагама сломиле сву жестину напада много јачег непријатеља и на тај начин створиле услове за сутрашњи успешан свршетак битке. Међутим, други дан (11. октобар) је продужење битке и за једну и за другу непријатељску страну, само са много повољнијим условима за Србе. Другог дана Срби, противу непријатеља скоро исте јачине уводе у борбу још три свеже дивизије, а Командант | армије обавештен (при крају првога дана) о' развоју догађаја на фронту Дунавске и Моравске дивизије 1 позива, предузима команду над армијом и настојава, да се нападом целе армије битка повољно заврши.

Морам овде још поменути, да је лево крило фронта ! армије, на коме је првог дана битке била у одбрани само Дунавска дивизија ! позива, а са кога је пак сутрадан (другог дана битке) дефинитивно решен наш успех и то акцијом обеју Дунавских дивизија, било несумњиво од решавајућег значаја, јер су највећи напори непријатеља били управљени за савлађивање и обухватање баш тог левог крила распореда Прве армије.

Затечен. пак, на дужности ордонанс-официра при штабу 1 армије, ја сам заиста био срећан, да првог дана Кумановске битке будем упућен баш на то значајно лево крило армијског распореда, код Дунавске дивизије ! и П позива, дакле код дивизија које су имале најзиднију улогу у битци. А отудаи долази, да оно што сам лично. видео 10. октобра и преко ноћ 10./11. октобра за време бављења код поменутих дивизија историјски је значајно и садржи у себи толико интересантности, да га је вредно објавити у овој свесци „Ратника“, посвећеној успоменама Кумановске битке.

Ноћ 9./10. октобра провеле су 1 Српска и Вардарска турска армија у близини Куманова и недалеко једна према другој. Турци су преко ноћ предузимали последње припреме, да сутрадан отпочну напад целом армијом (5., 6. и 7. корпус), а наша [ армија у очекивању заосталих суседних (Пи Ш)армија, утврђивала је положаје испред Куманова и то у оваквом распореду: у првој линији на левом крилу Коњичка и Дунавска дивизија ! позива, у центруму Дринска дивизија 1 позива, а на десном крилу Моравска дивазија [ позива; у другој линији: Дунавска дивизија [1 позива позади истоимене дивизије ! позива, у селу Бугарињу, — и Тимочка дивизија !! поз. позади Моравске 1'позива у близиии села Д. Табановца. Штаб 1 армије провео је ову ноћ у Зибевчу, где је пред зору (10. октобра) на основи наређења Врховне команде (Обр. 143):