Ratnik

28 РАТНКЕК

мачког напада противу Србије на северном и западном фронту, и да су 3 одреда били према арбанском фронту, да би парирали свако тамошње дејство, ако би га било.

Б. Аустро-немачке снаге.

Операције противу Србије отпочеле су 6. октобра. Тога дана аустр-немачке снаге биле су овако распоређене:

ХТ немачка армија под командом ђенерала фон Галвица образована је из Ш армијског и ЈУ и Х рез. немачког корпуса и захватала је простор од Рама према Смедереву до Гропке. Ова је армија имала задатак да се пребаци на десну обалу Дунава код Смедерева, Костолца и Рама. Њен детаљнији распоред био је овакав:

Ш корпус:

25. пешад. дивиз. код Брестовца

бор 5 „ Плочника и Ђурђева. ЈУ корпус:

1. дивиз. северно од села Темешсигета и у источном делу Ковина. 105. пешад. дивиз. код Дубовца

107. > , на простору Орешац—/Лагердорф. Х корпус:

103. дивиз. код Паланке

101. И „ Соколовца — Враневгаја.

Укупно 7 дивиз. по 9 батаљона = 63 батаљона. Новоформирана 11 армаја, под командом ђенерала Кевеша, образована је из УШ и Х1Х аустро-угарског корпуса и ХХП немачког резервног. Распоред ових снага био је према фронту“ Гропка—Београд — Остружница: МИТ корпус: ~ 57-ма дивизија | 10 батаљона | непосредно према 59-та Е | 10 батаљона Ј] Београду. ХХИ корпус: 26., 43. и 44-та дивиз. (27 батаљона). Укупно 47 батаљона према Београду. На фронту Обреновац—ушће Дрине био је: ЖХ корпус од 4 ландштурмске бригаде, укупно 20 батаљона са групом ђенерала Сарсића код Јарка, од 5 батаљона, и групом ђенерала Штрента код Бјелине од 10 батаљона.

: Аустро-немачке снаге изложио сам према податцима које ми имамо у нашем Историјском Одељењу Главног Ђенералштаба. Зато што сам дошао до уверења, после. процењивања, да су они тачнији од оних изложених у Ратнику од јануара 1922. год. у чланак „Заувеће Београда 1915 године“, као и од оних изнетих у Кехџе Ргапсо-Маседотеппе у чланку „12 1пуав!оп де 1а Зегбее ег 1а гебгане 4' Ађапе“ одакле сам овај чланак и преводио.