Ratnik

96 | РАТНИК

Требало је прво импровизовати, затим довести до тога, да се могу употребити за ратне потребе — многобројне фабрикације, врло различите, а по неке и потпуно нове, које су имале осигурати снабдевање војске.

[.

Два главна научна и техничка проналаска овог светског рата неоспорно су: авијација и ратна хемија.

Ваздушна војска је доиста скорашња творевина. Авијација данас толико учествује у борби, да је постала борбено оруђе; организована до ситница, независна, релативно, од ранија четири рода оружја, она дефинитивно постаје „пети род оружја“. И поред прогреса постигнутих за време трајања рата, не треба сматрати данашње стање њеног развитка, као савршено; оно што је тада рађено још се и дана: усавршава (моторни авиони), а последња, тако раћи данашња, искуства у летењу без мотора, дају највеће наде у погледу на пети род, оружја, још млад, али већ крштен крвљу читаве легије хероја.

Улога ратне хемије је врло повучена; експлозиви, гасови и течности за бацање пламенова раде се у позадини, далеко од грмљавине топова и бомби, од удара прса у прса и од ратне славе. Мучаљив посао хемичара, шефова и простих раденика, важан до највећег степева, — има такође права на почасти; а број оних који су на. овом послу жртвовали своје здравље па и животе, много је знатнији но што се то замишља. Поред фабрицирања експлозива свих врста, којима се служе артиљерија и инжињерија, у току овог светског рата појавили су се и други производи лабораторија, а ја ћу гововорити о једном таквом производу — загушљивим гасовима.

“Још се није био стишао талас незадовољства, подигнут при употреби загушљивих гасова од стране Немаца на фронту Изера, а већ књиге и чланци дневних листова распростираху у јавност неке појмове из ратне хемије, наглашујући нарочито тесну везу која постоји код извесних фабрикација, строго пацифичких и лаког преокрета који им се може магновено дати, да служе на цељи деструктивне. Може се осуђивати, са више или мање строгости, употреба отровних гасова као борбеног средства; и поред осуде која је у праву при таквим поступцима у нападу, ја констатујем, да је на сурове ударе гасовима од стране Немаца требало одговорити, ако је могуће, још суровијим ударом. То је била увертира борбе, трагично ћутљиве, лабораторије против лабораторије, надметање у методичном тровању на велико.

И ако човечанству не припада слава за ове проналаске, ипак је тачно да су и загушљивим гасовима, димним облацима, зрнима и бомбама натучени арсенали, мада већ врло препуни у срествима за напад и одбрану.