Ratnik
_ОЦЕНЕ И ПРИКАЗИ | 135
руке за избор стројева, али за то је потребно да су оне толико обучене и извежбане да умеју да цене чињенице, које на ово утичу, и да према њима саображавају рад.
Исто је овако и са одстојањима и растојањима између појединих борбених редова и делова истих, Кад је положај браниоца довољно познат, командант батаљона према заповести добијевој одозго, или према добивеном задатку, одређује и величину нападног фронта за сваку чету, а са тиме је у главном одређена и зона развијања по ширини. Међутим када браниочев положај није још тачно фиксиран, док се борба води око истакнутих м предњих тачака, зоне ширења чета у предњим борбеним редовикња мегу бити и веће од фронта за напад, као што је то случа! код предходница.
Пешад. Егзерц. Прав. и Ратна Служба за ово треба старешинама да даду прецизне и јасне основе, а мирнодобска практична вежба, да им развије моћ расуђивања.
Према овоме у ствари наша нова Пешад. Егзерц. Правила иису донела ничег нарочитог, само је било потребно познавати добро суштину наших прописа и примењивати их по духу, а не буквално. Једино је невина у погледу распореда чета, где француски упут даје већу слободу десетинама — борбеним групама, што је у осталом више органска ствар. — По овоме биће речи још прилчком говора о водовима и десетинама,
Ту. Глава. — Вод. — Десетина. — Овај је одељак за нешто измењен превод са француског.
У овоме одељку важно је питање о организацији водова и десетина.
Према стазу трећем на стр. 60, наш аутор задржава поделу водова на десетине и тражи да се: свакој десетини 00дели бар по једно аушомашско оружје или оруђе, која су придата воду, ше да на тај начин десетина буде та организована борбена трупа, а десетар њен одговорни старешина.
Из овога излази, да десетина постаје борбена група само на тај начин, ако јој се прида бар по једно аутоматско оружје и ништа више. Ово је оригинално мишљење нашега аутора, који је отишао нешто даље од Француза и разуме се залутао када у састав борбене групе уноси и неко друго оруђе од оних која су припадала воду, поред лаког аутоматског оружја, које воду припада као непосредно наоружање.
У француском оригиналу у погледу организације борбене групе стоји: да се она састоји бар из једног аутоматског оружја, његове послуге и извесног броја пешака, чији је задатак да је штити; да је најмања оваква јединица полувод (двајестина), али где је неопходно потребно да се повећа број група, да бројно стање исте може бити и мање од полувода; па чак да