Ratnik
ОЦЕНЕИ ПРИКАЗИ _ 139
У осталом изнете одредбе су добре.
8) Борба. — јуриш на ушврђен положај. — Одељак у главном посматра рад од момента упада у непријатељске ровове а не од јуришног положаја, у чему се раз"гикује од нашег схватања и наших правила. — Истина при моћној артиљерији и осталим средствима, као и при потпуно извршеној припреми, јуриш до упада у прве непријатељске ровове не преставља велике тешкоће, па ипак требало га је бар са неколико речи окарактерисати. — Исто тако требало је дотаћи и питање ојуришу и при нападу на положај који није утврђен по начелима за ровоску војну већ на брзу руку, или никако, што ће бити у покретној војни најчешћи случајеви. ·
У осталом одредбе су на свом месту, само што би се
· последњи став на стр. 64. могао и требао допунити, јер при савлађивању ових локалних отпора узимају учешће и остала борбена оруђа: тешки митраљези, пеш. топови и хаубице, па и борбена кола.
Чишћење непријашељских ровова.— Одредбе нове и добре.
Одржавање додира с непријатељем. Проширивање успеха, — И овај је одељак добар. У последњем ставу последња реченица даје и сувише слободе позадњим десетинама. По нашем мишљењу, ова самосталност није потребна ни оправдана. Појачавање треба увек да се врши по наређењу надлежног старешине. Патрола предходница. — Ово је нов и непотребан термин место кога код нас постоји назив: бојна патрола (тач 155. Пешад. Егзерц. Прав.); што се тиче њихове јачине и састава, она је зависна од задатка ових патрола, но у сваком случају за бојне патроле, у правом смислу, јачина треба да је мања од борбене групе, јер она треба само да види и да јави, а не и да води неке јаче борбе.
Управа ватром. Овај одељак одступа од наших старих Пешад, Егзерц. Правила у томе, што предаје управу ватром десетарима, док наша Пешад, Егзерц. Правила у главном управу ватром предају у руке водвицима (тач. 257 и 383.) десетари контролишу извршење наређених радњи, а у извесним приликама и сами отварају ватру (тач. 162.).
,
Изостављен је цео одељак: Борба у вези са оклопним колима. — Ово је једна недоследност нашег аутора, која није требала' да буде, пошто је већ спомињао раније ова кола.
Затим наш аутор је изсставио, т.ј. није превео цео трећи део, који говори о начину извођења вежбе у духу изнетих