Ratnik

142 __РАТНИК

војни“, што према садржини уопште најбоље одговарају, у коме би случају могао послужити као допуна нашег постојећег прописа: „Начела за вођење рововске војне“, који се у главном бави акцијом великих тела.

Али и у овоме случају, пре но што би овај упут добио санцкију, потребно је пречистити питање о формацији и наоружању наше пешадије, па према томе унети и потребне · корекције у самом упуту.

Овом приликом сматрамо за дужност још једном пре» поручити онима, који раде на преради постојећих и изради нових правила, да суревњиво чувају оне скупоцене тековине наших правила и прописа, које су се показале као добре, те да одбацујући застарелости и несавремености не избаце и дете из корита са нечистом водом, — Чувајући на овај начин старе тековине, ми ћемо продужити традицију наше непобедиве војске и одужићемо дуг онима, који су при изради наших предратних правила и прописа својим умом и духовним очима продрли у тајне рата и победе, и постављајући здраве темеље наше војне доктрине указали нам путеве ка победи.

Не мењајмо дакле ништа само ради промене, а најмање ради голог подражавања. Чувајмо наше тековине и повећавајмо · их новим, извлачећи их из Ратних Трезора наших и страних.

Љ.М.М.

Пуковник Живан Ј. Ранковић: „БОМБЕ“ Техника бомби и шактичка употреба (са 100 слика) Штип 1921 г. стр. 240.

Крајем прошле године одштампао је пуковник г. Ранковић своју књигу под горњим називом, и посвећену НРЕВИНУ А. Шантићу.

У српској војничкој литератури писано је о ВО ша, и о борби бомбама, а постојало је и званично правило од 1912 год. „Опис и употреба ручне бомбе М. 1909, год.“ Али све то није сређено и описано је пре ратног искуства из светскога рата; изузетак је одлична књига мајора г. Милана Варјачића „Борба бомбама.“