Ratnik

2 РАТНИК

Септембра месеца 1917. год. број Чехо-Словака порастао је толико да су већ могли формирати своју засебну ЧехоСловачку бригаду која им је послужила као језгро за образовање Чехо-Словачке легије у Кијеву.

Целокупно формирање чехо-словачких трупа у Русији било је под непосредном управом садањег председника Републике г. Масарика, коме и припада највећи део заслуга за добар успех и солидност ове организације. Г. Масарик био је у исто време и политички представник ове легије.

Ова чехо-словачка легија по слому Русије 1918. године марта месеца кретала се ка Сибиру за Владивосток у 25 ешалона борећи се успут са бољшевицима.

Одавде је чехо-словачка легија пребачена у Француску, где је већ била отпочела организација Чехо Словака под протекторатом и уз обилну помоћ Француске.

Ове чехо-словачке легије бориле су се на француском фронту 1918. год., одакле су пребачене по завршетку рата у Чехо-Словачку.

Један известан број чехо словачких официра остао је и даље у нашој добровољачкој дивизији и по слому Русије 1917. год. са нашим трупама дошао и на Солунски фронт, да ту у нашим редовима настави борбу до њеног коначног победоносног свршетка у 1918. год.

По успешиом завршетку рата ови су се официри вратили у своју ослобођену отаџбину са нуно части и славе, остављајући међу нама — њиховим ратним друговима — најлепше и најпријатније успомдне.

Ови официри Чехо-Словаци из ових чехо-словачких легија у Француској и Чехо-Словаци из наше војске и чинили су први официрски кадар чехо-словачке војске, који је на своја плећа примио тежак задатак, да отпочне са једном и солидном организацијом њихове војске а под руководством француске војне мисије. .

Од тога доба није прошло ни пуних три четири године, а нова и млада чехо-словачка војска већ је толико стала чврстом ногом, да се појављује као једна потпуно и солидно организована војна сила. Да би пак показала и сама испитала солидност своје организације и спреме, почетком септембра месеца ове године приређује у околини Прага маневре у већем стилу, на које су имали част бити позвати и војни преставници пријатељских држава, чије војске имају већ велике традиције и које. су „за. време ових ратова стекле репутацију најбољих војсака на континенту.

Сам тај факт да је непуне 3—4 године било довољно да се из основа организује чехо-словачка војска у толикој мери да