Ratnik

4 РАТНИК

Кад карактерне особине једнога народа буду јасно изражене и кад буду добиле чврстине и сталности онда се каже да је формирана његова „народна душа“.

Да се формира јака и силна народна душа потребно је врло дуго времена, често и читави векови. Потребно је да живи велики број генерација, задахнут истим осећајима, идејама, идеалима, интересима и веровањими, па да се постепено створи таква душа. Свака генерација прима особине, па их даље развија, и предаје у наслеђе својим потомцима.

Утицај наслеђа у погледу карактера веома је јак, много јачи но што се обично замишља. Васпитање народа није дакле ствар само једне генерације већ читавог низа њиховог: новорођенче доноси у крви знатан део својих карактерних особина, које је примило у наслеђе од својих предака; развијање тих особина почиње још у колевци, па се продужава у дому, у школи, у омладинским витешким и патриотским друштвима, затим се интензивно појачава у касарни, и најзад продужава током целога живота у грађанству. То је дакле непрекидан рад, који траје вековима и који се мора вечито продужити. Само се тако може народна душа да створи и да сачува од распадања.

А таква распадања нису ретка у историји; она су шта више и редовна. Народи као и појединци, развијају се, долазе на снагу достижу кулминацију, живе дуже или краће време у пуној снази, па затим почињу опадати, док најзад, или не умру, или не продуже да животаре у декаденцији.

Пропадање народа, држава и цивилизација не долази због распада њихове опште културе, већ због распадања њихове на"родне душе и нестанка добрих карактерних особина.

Ако у доба распадања народне душе, поједине гране цивилизације, као наука, вештине ит. д. буду и на највишем ступњу — што у осталом није био редак случај у историји — пропаст државе се ипак не може спречити. Она пропада редовно са пропашћу карактера. Историја је то категорички потврдила. Типични пример пружа нам пропаст Рима. Он је пропао једино због тога што су његови прави синови изгубили све оне одличне карактерне особине које су красиле њихове претке при стварању државе. Обогаћени и разнежени први Римљани су се одали беспослици, уживању и разврату, остављајући странцима службу у војсци и државној управи. Пропаст државе, под таквим околностима, није се могла дуго очекивати.

Народна душа се код разних народа манифестује на

азне начине. То зависи од тога, које су карактерне особине најјаче развијене. Тако негде се она манифестује у вештинама, негде у наукама, негде у литератури, негде у организацији државе, негде у организацији војске и т. д. Има народа код којих се ма-