Ratnik

ТАКТИЧКА УПОТРЕБА БОРНИХ КОЛА 51

а опредељује се према терену и одстојању од наших до противничких линија, ит. Д.

Поредак. Јуриш може бити само са једним, са 2 или више ешелона. То има да реши командант пешадије договроно са командантом јединице борних кола.

Навешћу неколико узрока, који налажу, да борна кола веома често прибегавају нападу у више ешелона.

На западном фронту дешавало се веома често, да после преласка првог јуришног таласа, противник се појави за леђима нападача, те је потребно да борна кола савладају и униште те непријатељске делове, који могу да доведу цео већ задобијени успех у питање.

Затим и поред најбоље студије места нептријатељских митраљеза, заклона и томе слично, и због тешкоће осматрања из борних кола, измакне се по неко митраљеско гнездо и не буде опажено од првог ешелона борних кола, те се јавља потреба, да га други ешелон уништи.

Кад је нападни објект велике дубине (н. пр. неколико линија ровова), онда се може очекивати, да све улоге прими на себе један и исти ешелон, те се стога одређује два или три ешелона, којима се подели улога с обзиром на дубину и важност циља.

Први ешелон може бити цео или делимично уништен или оштећен, или пак јако заморен, те се јавља потреба, да буде потпуно или привремено замењен свежим снагама борних кола (случај код Камбреја 21 и 23 новембра 1917. год.)

Све ово до сад изложено и још многи други узроци, веома често намећу нам потребу за одређивањем више ешелона, приликом јуриша са борним колима.

Борна кола врше јуриш у маси и једновремено.

Јуриш у маси врши се с тога, да би непријатељску артилеријску ватру развукли на што већем фронту“и на што већи број циљева. У противном, непријатељ би сву своју артилериску ватру сконцентрисао на малени број борних кола. Зато нека се не остаје у заблуди, као што се то често у дискусијама чује, да би за извршење овог или оног задатка био довољан један вод борних кола. Та би оруђа пропала пре, но што би могла ма и најмању услугу да учине својој пешадији. Изузетак је приликом гоњења деморалисаног противника, који располаже са незнатном артиљеријом.

Тактика и правила за употребу борних кола, не ограничавају број кола, који се могу употребити у једном нападу, јер ће тај број бити увек у зависности од стања у коме се налазимо као и од непријатељске артилеријске снаге на положају. Тако

пр. у непријатељској војни и док непријатељ није успео да у маси пласира своју артилерију, може се радити са више дрскости и нападати са мањим бројем борних кола и обратно.

4%