Ratnik

126 РАТНИК

Стварање рекрутских надлештва. — До сада су у Белгији послови рекрутовања били поверени грађанским властима, а администрацију резерава вршила је жандармерија. Сад је пак поднет предлог закона којим се стварају „рекрутске канцеларије“ (бигеаих де гестшегпеп!), чије ће се особље саставити из активних кадрова војске.

(Кеу. 4' 11.)

Рок активне службе. — Борба која се око овог питања водила у доњем дому, пренета је и у сенат, где је социјалистичка опозиција бурним опструкцијама хтела да обори предлог министра војног, тражећи да рок под заставом не инзноси више од 6 месеца. Министар је изјавио да је само због сувише безобзирне опозиције био принуђен свести у свом предлогу активну службу на 12 месеца. Том приликом одржао је врло лепо образложен говор о међународној ситуацији и држању Немачке, која и данас остаје главни противник Беглије. Поред свих великих скандала, изазваних од опозиције, предлог је изгласан великом већином са 82 противу 32 гласа (4 уздржалих). Рок је одређен 12 месеца за пешадију, тешку артилерију и техничке трупе, а 13 месеца за остале (коњица и пољска артилерија итд.)

(РЕгапсе МИ.)

ПОЉСКА

Подизање опустошених крајева. — Према једној званичној статистици у току рата порушено је 1.651.892 грађевина, од којих је до краја 1922. године обновљено 780.037 зграда, остатак у 871.855 још је у рушевинама и то: 25.096 зграда тврде грађе, 232.603 дрвене, 609.471 грађевина служе за експлоатацију, 2712 школе, 966 цркви, 947 јавних грађевина. Е (Кеу. 4' 11.)

ШВАЈЦАРСКА

Промена у главном ђенералштабу. — Комисија за земаљску одбрану одлучила је укидање четврте чете у сваком батаљону. Због тога је начелник глав. ђенералштаба, дивизијар Сондерегер, поднео оставку на тај положај, а на његово место постављен је дивизијар Рост (Коозђ). (ММВ1а )

АУСТРИЈА

Спремање подофицира за официре. — Ову обуку добивају подофицири у трогодишњем курсу Војне школе (Неегеззсћије). До 1927. године примаће се и они аспиранти, који су прошли кроз један припремни курс, у којем су стекли општа војна знања,