Ratnik
10 РАТНИК
а Целокупна офанзива трајала је око 3 месеца. У овом времену извршено је напредовање од 50 км. једна серија утврђених линија беше заузета и део територије српске са Битољом беше ослобођен. Сада се сва Српска војска налази на свом земљишту.
| У борби они отеше 63 митраљеза, 85 топова разног калибра и много муниције и разног материјала. Губитци нанети непријатељу беху велики. Довољно је рећи да они прелазе бројем снагу са којом су Срби отпочели офанзиву. Заробили су око 9000 људи и ставили ван борбе 55.000, од ког броја 14.000 мртвих.
Али саме цифре ништа не кажу требало је само видети скоро управне планине, посуте стењем које свако за се образује редут или редуит; требало је видети овај непролазни ланац, утврђен по свима правилима савремене вештине од стране Немаца и Бугара, те да би се могло разумети оно што су Срби извршили.
Како су Немци умели да дресирају Бугаре! Већ код...Брода, на првим нагибима Черне сусрећемо окопе. Све ивице села беху брањене окопима; свака кућа, сваки кутак, најмањи део земљишта беше брањен окопима и бодљикавом жицом. Ови окопи, који су подигнути математичком тачношћу, беху везани са позадином широким рововима. Ваља знати да пре рата Бугари нису имали правилског прописа за израду пољских утврђења! Ови окопи тукли су сву околину, сву реку.
Под жестоком пешачком ватром, под митраљезима и непријатељском артилеријом, Срби су прешли Черну, газећи воду до појаса, и пошто су је прешли, појавили су се пред утврђеним селом Бродом, које се налазило на обали реке.
Није мање славан од овог прелаза реке марш једног српског коњичког пука који је се кретао у напад противу Битоља! Бугари су осули баражну ватру, неколико људи погибе, али пук продужи своје наступање. Један од коњаника остаде да транспортује'своје рањене другове у позадину. Пет пута је наредник Савелић доспевао у смртоносну зону, за које су време Бугари, у немоћној помамности, просипали њихову ватру.
Од Брода окопи су подигнути десно и лево у правцу долине. Они су нанизани дуж планинског нагиба, затварали су све теснаце и јаруге, крунисали све врхове, скривали се у редутима. Неизмерни редови, неизмеран број окопа по неизмерним планинским гребенима.
Овде су и војнику и команданту потребне специјалне особине Сваки камен „свака стена може задобити врло велики тактички значај, а иницијатива сваког водника има одлучног утицаја на исход борбе. Шефовима се такође отвара пространо поље за маневровање. Не располажући знатним људским снагама, он не може у својим операцијама успевати једино својом интелигенцијом и прорачуном, јасном проценом, затим отимањем главних непријатељских тачака, дејством противу његових комуникација,