Ratnik

РАЗЛИЧНОСТИ 113

аутомобила, жељезничких отворених вагона, и т. д., — а који нису сивомаслинасте боје.

4. Све врсте оруђа, борних кола, митраљеза, пешадијских топова, кара, сандука и кутија за муницију, рефлектора, возећих и брдских кујни, пољских и брдских пекарница, све врсте аутомобила и коморе, са кровом који није сивомаслинасте боје, или ако који од овде наведених предмета није сивомаслислинасто обојен.

5. Сва ваздухопловна средства.

6. Све врсте барака и уопште војних грађевина на војишту, и

7. Начелно сваки светли метални део, који би сијањем и одблеском према сунчаној светлости могао открити непријатељу место односног војног предмета, односно лица које њиме рукује или га носи, — треба пребојити да се не сија. Одблесак ножа (бајонета) на пушци, одблесак сабље и еполетушке, далеко се види, па се чак и одблесак лакованих чизама и лакованих гамашни види на извесној даљини — и јако открива дотична лица.

У нашем наредном расматрању имаћемо у виду само нашу сувоземну војску и изнећемо наше мисли о потреби одељења за камуфлажу у њој за време рата.

Потреба камуфлаже датира се у главном од проналаска малодимног барута, али се она нарочито увидела и приметила у рату 1914.—1919. г. Ова потреба тражила је, да се за камуфлажу у току тог рата формирају нарочита одељења. Ова специјална одељења у француској војсци за време рата 1914.—1919. г. звала су се одељења за камуфлажу (зесПопз де сатошасе); у њих су узимати војни обвезници, који су се у грађанству редовно занимали бојадисањем уопште, дакле узимате су све врсте молера, фирмописаца, декоративних сликара, па чак и уметника академских сликара, који су у грађанству радили уљаним бојама. Оваквих одељења за камуфлажу Французи су у 1914.1919. г. имали у Паризу и његовој околини при аеропланским ескадрама, аутомобилским командама, при радионицама и фабрикама ваздухопловних средстава и аутомобила и тд.

Без обзира на вид будућег рата, да ли ће то бити покретниманеварски рат, или ће то бити рововски рат, или мешавина једног и другог вида, — принцип што мање видљивости на бојишту, војишту и ратишту остаће у сваком случају у пуној важности, па с тога сматрамо за неизоставну потребу, да с обзиром на овај принцип пи величину наше војске и њених средстава за будући рат, наша уредба о формацији војске у ратно доба треба да предвиди и одреди састав одељења за камужфлажу, јер у колико нам је познато. тај састав до сад није нигде одређен.

Полазећи са те основе, да је неминовна потреба да се формирају одељења за камуфлажу, настају ова питања:

РАТНИК, св. 1Х. 1923. 8