Ratnik

112 РАТНИК

ОДЕЉЕЊА ЗА КАМУФЛАЖУ

у нашој сувоземној војсци за време рата

Из принципа, да се постигне што већа невидљивост на бојишту и војишту, у ваздуху и на води, потекла је потреба да се боја свих војних предмета уопште на бојишту, војишту и ратишту што више прилагоди боји околине, у којој се дотични војни предмети налазе односно где се употребљавају, и да они буду што мање видљиви са земље, из подморница и из ваздуха. Овај принцип што мање видљивости уопште јако потпомаже сиво маслинаста боја одела, увијача, шатора и остале спреме на војнику, коњу, топу и комори. Колико се далеко ишло у погледу што мање видљивости у рату 1914.—1919. год. нека послужи овај пример: да би се војници бивше аустроугарске војске на рускоми талијанском фронту — а по великим планинама (Карпатима и Алпима) које су покривене снегом дуже времена — што мање видели с непријатељске стране, раздавати су им огртачи од сасвим белог платна дужине као шињел да их преко одела обуку, те да се боја одела прилагоди боји снега. У нашој војсци ово није практиковано.

Бојење војних предмета уопште у циљу, да се могу са земље, из ваздуха и из подморнице што мање видети, распознати и разликовати, зове се камуфлажа.

Војни предмети уопште, који се камуфлирају, јесу у главном

ови: · 1. Војна стока све врсте, која је беле длаке, бојадише се сивомаслинастом бојом. Ако, ма са ког разлога, нестане сивомаслинасте боје са такве стоке, она се поново бојадише. За време рата 1914.—1919. г. у бившој аустро-угарској војсци практиковано је бојење беле стоке све врсте, док то није практиковано у нашој војсци. При јахању тако обојеног коња показала се непрактичност у томе, што се та боја отирала и кварила јахачу панталоне.

2. Пловна средства, и то морска сва без разлике, а речна само она, која пловг на војишном делу. Употреба подморница у рату 1914.—1919. г. изазвала је неизоставну потребу, да се цела лађа обоји разним бојама тако, да се на непријатељској подморници може што теже ухватити и оценити правац кретања тако обојене лађе и њено удаљење од подморнице. Ову је тешкоћу за подморнице потврдило искуство из поменутог рата.

3. Све врсте шатора за становање људи, лечење рањених, болесника, смештај људске и сточне хране, муниције, аероплана, аутомобила, телеграфских, телефонских и радио-станица, разних војних штабова и разног војног материјала, као и све врсте цирада за покривање: људске и сточне хране, оруђа, муниције,

ПРИ РЕН РРШЕЕГ "=" "ДРУЗ" "777