Ratnik

РАЗЛИЧНОСТИ 119

Руковалац слагалишта води реверсну књигу, инвентаре, води сву евиденцију и преписку о спреми и брине се за снабдевање.

Командири чета имају на позив благајника или руковаоца слагалишта само да примају готов материјал, а о променама кратким писменим путем извештавају одговорне благајнике или руковаоце који на основу извештаја командира чета уводе промене у прозивнике и остале спискове, реверсне књиге и др.

На исти начин нарочито одређени пуковски иследник водио би сву гломазну „судску администрацију“ — саслушања, оптужне рапорте, ислеђења и све што спада у делокруг овога вида администрације.

Оваква измена администрације неби захтевала скоро никаквих формациских промена.

Као што се већ види разлика је у свега 3 указна чиновника више и неколико писара, а то су по моме мишљењу тако незнатне измене кад је у питању огромна корист која би се добила што би командир могао да се посвети искључиво обуци своје чете, — да би циљу овом случају увек оправдао срество.

Као резиме — командир чете у место ове данашње потпуно несавремене и гломазне администрације, имао би да води у чети:

Ту Књигу заповести наредаба.

2) Редну листу.

3) Болесничку књигу.

4) Књигу — преглед добивене материјалне спреме (Инвентар ствари).

5) Главни списак војника.

6) Протокол кажњених.

т) Рапортну књигу.

8) Поверљиви деловодни протокол и

9) јединични списак своје чете.

Све остале спискове, евиденције и скопчану са њима администрацију водили би одговорни благајник, руковалац, иследник и трупни лекар — односно њихови помоћници.

Текућа администрација водила би се на овај начин:

Свакога дана изјутра командири чета подносили би кратким путем благајнику пука „јутарњи рапорт“ са свима променама за јучерашњи дан, на основу којих би пуковски благајник уносио потребне промене у прозивнике, дневнике хране и др.

Руковалац слагалишта при издавању четама материјалне спреме достављао би им и преглед целокупне издате спреме што би командири чета оверавали својим потписима и тај докуменат служио би руковаоцу као званичан акт о издатку спреме.

При предаји ствари у магацин поступало би се обратно руковалац слагалишта оверавао би командирима чета примљену спрему.