Ratnik
126 РАТНИК
љене Кеса оџагд!а:) која је првобитно била намењена за појачање полиције. (Са фашистичком милицијом здружени су претходно појачани карабинијери а обоје скупа имају задатак да „одржавају јавни поредак“. Не може се разумети тврђење, да је овим поступком знатно смањена полиција разне врсте, те да је тиме постигнута знатна уштеда.
У Триполису Италијани су унеколико даље продрли, али али то их је стало доста крви. Они сад држе обалу и крај око 200 км. јужно од града Триполиса.
За војно ваздухопловство, које је од после рата прилично запуштено, намерава се енергично уређење, али план за то још није утврђен.
Што се тиче морнарице, Италија је приступила вашингтонском споразуму. Она је у том погледу ограничена на исти број тона као и Француска. Како ће се на овакој основи преорганизовати италијанска флота, то још није на чисто изведено. Засада министар морнарице (адмирал) истакао је себи задатак, да садањем бродовном материјалу што више повиси способност са што мање трошка (!). — Редовни рок службе у морнарици је 28 месеци.
Међу осталим реформама ваља навести још: подесније припремање мобилизације ради њеног бржег извођења, који је посао тамо врло слабо стајао. До сада је у случају рата мирнодопски број могао бити повећан од 12 корпуса свега на 134; од сада, рачуна се, моћи ће се мирнодопски број удвостручити (тј. на 20 корпуса, према садањих 10).
Јесењи маневри одржаће се у горњем делу реке Адиђа (Ега) уз суделовање коњице, борних кола и аероплана. Операцијски простор је око језера Гарда.
ПОЉСКА
Официри у иностранству. — Преко 100 официра већином из
37. дивизије, отпутовали су, под вођством ђенерала Розвадовског,
ради студије у Румунију. — Да би проучио нове методе наставе
у Француској војсци, ђенерал Сикорски отпутовао је у Париз. (М. М. В1а 3.
РУСИЈА
Развитак авијатике. — Авијатички дописник енглеског листа Зтаг тврди, да Русија располаже са 400 аероплана. Развијена је јака пропаганда у корист авијатике и скупљено је за
у Краљевска гарда. Упореди Ратник новембар 1921. стр. 113.