Ratnik
УЛОГА, ЗНАЧАЈ И РАД ШУМАДИСКЕ ДИВИЗИЈЕ ПРИ ПРОБОЈУ СОЛУНСКОГ ФРОНТА 1 и 2 септ. 1918
— Са једном картом у Прилогу 11 —
Шумадиска дивизија у другој половини месеца јула 1916. године кренула је ноћу из својега бивака, који се налазио код села Топчина, (лева обала доњег тока Вардара), правцем преко Јениџе Вардара ка Суботском у долини Моглене, ради заштите концентрације и стратегијског развоја наше војске на фронту од села Љумнице — где је имала да дође у везу са француским "трупама, — па до горњег Родива, где има да дође у везу са нашом Дринском дивизијом, (дужина фронта око 30 км.)
Непријатељ нас је предухитрио својим нападом противу Дунавске дивизије на крајњем левом крилу код језера Острова, што је натерало Ђенерала Сараја, да одустане од своје припремљене офанзиве главном снагом у долини Вардара и да рокира своје трупе на крајне лево крило ради заустављања непријатељске офанзиве.
Шумадиска дивизија са својом сопственом снагом од 4 пука пешадије са по 3 батаљона (10, 11, 12 и 19) 6 брдских батерија, 3 пољске батерије, 8 хаубичких оруђа од 120 мм., 1 ескадрон коњице и пионирским полубатаљоном не само што је задржала напад ИП! Балканске дивизије на своме фронту, где је била остала осамљена, већ је прешла у напад и заузела: Пожарску косу, Катунац Јужну | падину. западног. и Источног Ветерника, Пешчар, Гроз оздОВ Камен ; Зборско, Јужну падину Кожуха, Трстеничку косу, и десно од ове е све до села Љумнице; "у даљем раду за време наше офанзиве успела је, не само да потисне све предње делове непријатељске, већ да га натера на крајну пасивну одбрану од Доброг Поља преко Кравице, западног и источног Ветреника, Голог Била, Преслапа, јужне. падине Кожуха, села Трстеника све ДО села Нонте, не дајући му да рокира своје трупе ка главном правцу напада наше целокупне војске ојачане француским трупама. Енглези нису били тако енергични на фронту код Дорјана.
На својим нападним положајима Шумадиска дивизија је остала све до прекида операција у месецу децембру 1916 године. Од тада је постепено смањиван фронт овој дивизији трупама Ти-