Ratnik
ШУМАД. ДИВИЗИЈА НА СОЛ. ФРОНТУ 49
Ветреник је теренски с обе своје стране предвојен дубоким преко 1000 метара потоцима Бичкије и Сушице, а непролазним потоком Парашницом подељен на западни и источни Бетреник, који се северним, крајевима својих гребена стичу у Слоповом Уву, кључу Ветреничког положаја (1740). Одбрана тога теренског чвора, кључа Ветреника, пренета је на одбрану западног и источног Ветреника.
Западни Ветреник има изглед дугачког и узаног планинсхог гребена са правцем пружања од севера ка југу, са уским фронтом одбране према југу. Његов фронт према западу истина дужи је него фронт према југу, али и тај фронт је скраћен на свом већем јужном делу својим крајњим каменитим стрмим и непролазним створом тако да је он остао приступачан само у свом северном делу, који се у виду косе (Безимене Косе) од гребена западног Ветреника спушта у поток Бичкију. Прилаз том косом гребена западног Ветреника са гледишта проходности и краткоће правца како до грбена тако и до кључа Ветреника—Слоновог Ува је најпогоднији, од куда и произилази велики значај Безимене косе.
Одбрана западног Ветреника од напада са јужног правца била је врло повољна , јер има велику дубину, а при том је узан грбен....
Источни Ветреник почев од Слоновог Ува иде у југо-источни правац до западне Рудине, где се рачва у два крака, једним дужим у правцу северо-истока, а другим краћим у правцу југа (Два Градића—Камено Ребро). Онај први крак (Крвави Зуб Савин Камен — Гола Рудина) дуг је око два километра и са фронтом ка југу односно југоистоку.
Овај други крак (Два Градића—Камено Ребро) својом каменитошћу и испресецаношћу, својим надвишавањем образује необично јак и отпоран крилни наслон (бастион) за источни Ветерник. — Он је још одличан фланкирајући положај у односу на Крвави Зуб—Савин Камен—Гола Рудина—Слоново Уво. Са гребеном источног Ветреника—Два Градића—Крвав Зуб—Гола Рудина образје једну целину — једу потпуно одбранбену линију, која се својим крилима наслања на непролазне потоке Сушице и Бичкије.
Кључ те линије лежи у Слоновом Уву. Поред тога преко Слоновог Ува долази се на теренску везу са Боровом Чуком чиме се брже и лакше угрожава непријатељска линија Кравица — Обла Чука—к. 1658—Шлем. Отуда и проистиче велики значај Слоновог Ува (Велики Ветренички Камен).
За своју сопствену одбрану Ветреник је неповољан као артилериски положај због велике стрменитости њихових нагиба; ово. важи и за западни Ветреник. Из тих разлога са којих је Ветерник одличан артилериски положај за суседне теренске одсеке
РАТНИК, св. 1Х. 1923. 4
%