Ratnik

ОЦЕНЕ и ПРИКАЗИ 159

усвојило се баражно гађање као једно корисно крајне срество. На крају Светског рата не беше се ипак нашло боље срество које би заменило баражно гађање, Веровало се, да је овај поступак учврстио везу између два рода војске.

После коришћења рововских оруђа, увидела се потреба за пратећим топом. Француска је организовала своја рововска оруђа и топове у водове пратећих оруђа за пешадиске јединице. Будућност ће нам показати, да ли ова организација значи стварни напредак. У сваком случају, ово срество представља код нас добру страну, да се дивизиска артилерија не одваја од њених улога.

Код Немаца, рововско оруђе и пратећи топ имају врло одређену улогу. Оно што се не може постићи једним, може се постићи другим. Али се они не могу међу собом мењати. Рововска оруђа не могу заменити пратећу артилерију, јер она немају, бар лака рововска оруђа, довољан домет и њихова путања није опружена.

У проблему пешадиских топова мање је важно питање организације од питања фабрикације. Потребан је један материјал, који ће се у исто време употребити и као рововско оруђе и као топ. Тај материјал требао је одговорити овим захтевима:

Покретљивост треба да је таква, да може пешадију свугда пратити;

Домет, бар 2000 метара;

Јако дејство; нишањење брзо.

Опружена путања, но лафет треба да дозвољава гађање под великим угловима;

Да буде мало видљив, и да је мале тежине; Да дозвољава лако снабдевање за време борбе.

Лако је увидети тешкоћу да се оствари такав материјал, који би одговарао свима овим условима. Идеја за један топ малог калибра, који има извесну акцију, могла би се узети у обзир. С друге стране, топови доста великог калибра били би тешки и видљиви, и њихово премештање вршило би се теже.

Стожер питања је могућност, да се измире две карактеристике: дејство и покретљивост.

Ови се услови такође траже и од борних кола.

Је ли могуће или не заменити топ који прати пешадију 2 Ово питање моћи ће се испитати само онда, кад наука буде остварила нешто практично, пошто буде водила рачуна о рагном искуству и отклонила недостатке, које имају садашња борна. кола.

Версајски уговор не допушта нам (Немцима), да у овом. погледу вршимо практичне опите.