Ratnik
172 РАТНИК
њено видику француском једном „узвишицом“ на 600 метара и више западно од села а њу саму надвишава један стари млин.
Сам вис Бримон нагнут је истовремено у два правца те француске трупе дању нису могле учинити никакав покрет, који не би био запажен и одмах јављен будној немачкој артилерији. Према положају 133. пука налазио је се немачки положај састављен из бастиона Луксембург и „Шума Лоавр“ добро везаних између себе и са позадином где су биле резерве. Због тога и видимо да обострано дејство између првих ровова врло је различито, али на неким местима врло мало;
Тако: Лавовски ровови први ровови бастиона флери, су на 250—300 м. од бастиона Луксембурга; бастион Арколе био је далеко на 200 метара, а испадни угао „Вилер-Франке“ лежао је на 50—600 метара од немачког бастиона „Шума—Лоавр“; Ровови „Шофур“ су на сличном одстојању од „Фердинандова носа.“
Према овоме види се, да је најјача угрожена тачка одсека 133. пука била мали бастион Аркол.
4. Важност описивања моралних и материјалних услова под којима се једна јединица бори.
Пада у очи, да би се истакао рад овога пука, а специјално рад 3. батаљона писац је посветио од 43 стране целог дела 27 страна изношењу материјалних и моралних прилика у којима се је налазио пук, односно овај батаљон, пре напада 16.-1У. 1917. године. .:
Ту ћемо наићи заиста и на многе детаље. Они су простом посматрачу. на први поглед и сувише безначајни! Али, ратнику из 1914—18 год. потпуно разумљиви. Сваки ратник читајући ово сећа се можда лично преживелих, па и тешких прилика. Што је главно за читаоце Ратника, тек збиром свију чињеница стиче се права слика свега онога, што је овај заиста храбри батаљон могао да уради. Читајући ово сетићемо се лепих дела не само официра (активних и резервних) већ и обичних војника Српске војске, и признаћемо у души како су и код нас многи појединци својим одважним и умешним радом припомогли да се постигне успех. У много случајева њихова је заслуга велика, па ма како прсто изгледала њихова улога и ма како било сасвим обично њихово занимање појединца у грађанском животу.
Ко није живео у рововима пуним влаге, тај не може схватити сву тежину ових редова пишчевих. Нарочито у периоду киша или топљења снега, када се почну појављивати подземне воде, наступа једна велика борба човека-борца нарочито противу овог такође опасног непријатеља — кише, блата и