Ratnik

34 РАТНИК

Командант пука који је стално као на шеталишту био час на једном час на другом крају платоа – наредио је одмах да и 4-ти батаљон избије на његову јужну ивицу.

Сада овде настаје један моменат о коме ни од једног од учасника у боју на Сртевици никада није могло да се чује слика описа. целине или хармоничне везе свију момената у овом значајном. боју, већ је сваки знао да изнесе делимичне, страшне или интересантне слике само онога или оних момената, који су се око њега збили. Као да се све збивало без икакве везе, из пуких случајности. С наше стране било је војника који су се кретали и по платоу Сртевице. Али врло густа маса, ма да неуређена, од неколико стотина њих из 4-ог батаљона и нешто из 1-ве чете 3-ег батаљона, све је у стојећем ставу и великој ларми, застали су на јужну ивицу платоа, где овај почиње да се сужава, и где се свршава и заселак на његовој западној страни, а на фронту не већем од 100: метара. Овде се налазио и командант пука, командант 3-ег батаљона, по свој прилици и командант 4-ог батаљона, и вероватно ради пријема заповести или нечега томе сличног, и командант 2-ог батаљона.

Природна ствар, да је оваква наша густа маса могла да употреби своју пушку било као ватрено или хладно оружје само из: своја прва-челна два реда А сви остали, у колико нису били. само од штете, стварајући идеалну мету, користили су, благогодарећи ондашњем моралу, што су сви гурали и хтели напред, образујући једну најчвршћу фалангу, у којој је сваки губитак истог момента био попуњен. Али то је и био узрок оном великом нереду и ларми.

Овако је стање било код нас око 16 часова.

У исто време, код Турака, после врло снажне артилериске: ватре, употребљене поглавито противу платоа Сртевице, и густе пешачке и митраљеске ватре управљене са обухватног турског положаја, такође највећма ка платоу, као да се била утишала пешачка ватра, а само је артилерија и даље тукла пребацујући плато, ваљда у нади да су њихови војници већ избили на њега, или да тек што нису учинили.

Међутим, њихова пешадија је растреситије, у ројевима и групицама ницала као из земље на целом простору све до Пчиње, Големог Рида и Белог камена, док је источно од Сртевице па ка Пчињи није било. Њихов распоред личио је на растурене, веће и мање ретке групице по целом благом нагибу и даље у равници јужно и западно од кратког гребенчића између на шег' платоа и турског пупка. Али густа црна маса, избијајући из: мртвог угла иза пупка, наступала је к нама у виду доста широког појаса по гребенчићу и његовим странама.