Ratnik

РАЗЛИЧНОСТИ 89

трећа линија зове се линијом противнапада (код Руса линијом одсечних резерава).

Све три пешадијске линије, са артиљеријским положајем, образују утврђени појас или зону.

Одстојање између појединих пешадијских ровова зависи од земљишта, одстојања од непријатеља, и снаге, којом се има бранити дотични положај.

1. — На покривеном земљишту линије су ближе једна другој; на отвореној даље;

2. — Кад је остојање до непријатеља веће, могу и линије између себе бити на већим одстојању;

3. — Ако је снага, која има да брани и поседа положај, слабија, и одстојања између линија су мања и обратно.

Одстојања та морају сем тога да одговоре и овим условима:

а. — Зрна, управљања на једну линију, не смеју тући и другу; .

6. — артиљерија мора бити у могућности да туче своју линију, коју је непријатељ заузео, а да не туче и другу;

8. — резерве задње линије морају благовремено потпомоћи предњу.

При блиском остојању од непријатеља треба водити рачуна и о томе, да друга линија буде ближе првој, но што је непријатељ. Изузетак се допушта само тада, кад је непријатељ на одстојању мањем од 100 м.

Стрељачке линије не престављају једноставне ровове, већ су то утврђене отпорне тачке (чворови одбране), испред којих се налазе 2—3 реда вештачких препрека. Ове отпорне тачке везане су међусобом и са позадином саобраћајницама, које су и саме удешене за одбрану.

Отпорна тачка утврђена је полукружним ровом, да се на тај начин омогући дејство у више праваца. Растојање између отпорних тачака не сме бити веће од 150 м., а сав је покривен вештачким препрекама.

2. — линија — линија отпора — најсолидније је утврђена, и она пре свега служи за главну одбрану утврћеног појаса. Испред ње и осталих позадних линија мора се поставити вештачка препрека, али само са том напоменом, да се ове препреке не праве једноставне, већ испрекидане, остављајући на појединим местима ходнике за пролаз резерава при против-нападу. Ови шодници у препрекама снабдевени су крстилима за затварање.

Ровови у линијама су дубоки и са благим нагибима, снабдевени траверзама и надстрешницама. Рељеф рова не сме да одскаче од околног земљишта. Линија рова не сме да има правилну фигуру, већ преба да се повија по земљишту са тежњм за што вољим ватреним дејством. Водити при томе рачуна, да ис-