Ratnik

90 РАТНИК

пред ровова нема мртвих углова; непрекидан надзор старешина учиниће, да се избегну ровови, из којих само небо види.

Једна линија ровова није сигурна, и о овоме треба нарочито водити рачуна. Уз то, већ не треба губити из вида, да је положај несолидан и тада, ако позадне линије нису утврђене како треба.

Саобраћајнице, које од прве линије воде у позадину, морају се удесити за одбрану, те служе као траверсни положаји. Њихов значај при одбрани утврђеног појаса огроман је, јер служе:

1. — да цео утврђени појас буде рашчлањен, т. ј. да сваки део између тих удешених за одбрану саобраћајница има обезбеђене бокове, и тиме буде мање-више независан.

2. — да се непријатељу спречи ширење у страну са већ заузетог одсека, и тиме му се ограничи простор за развој већ постигнутог успеха;

3. — да се одбрана и противнапад са фронта потпомогне дејствујући покретом и ватром у бок непријатељу.

Цео овако утврђен појас прекривен је блиндажима, мотриљама и гнездима за митраљезе и рововска оруђа.

Митраљези се начелно не постављају у првој линији, јер је она најближа непријатељу, па ће и бити подвргнута најјачој артилеријској ватри, те би на тај начин митраљези били и пре ступања у дејство уништени. Зато се постављају другој и трећој линији; у последње време извалчили су се из њих, и пласирали се између појединих линија — у саобраћајницама и у страну од њих те да их непријатељ теже пронађе, а да не трпе од ватре, управљене на поједине линије. Овде ваља нарочиту пажњу обратити нато: да митраљези не отворе ватру пре почетка пешадијског напада; иначе ће одати своје место, те ће у припреми напада непријатељ обратити нарочиту пажњу на њихова уништења.

Исто тако није за препоруку, да се у првој линији израђују блиндажи, јер ће посада, која се у њих склони, бити у њима и заробљена пре него што успе да изађе из њих и дочека напад. Јер ће нападна пешадија поћи у напад са блиског одстојања, и упашће у ров са последњим својим артиљеријским метцима тако, да посада из рова нема времена за извлачење из блиндажа и поседање рова.

Напред сам навео и опет понављам: нарочиту пажњу треба при утврђивању обраћати на то, да сви фортификацијски објекти што мање падају у очи, и да својим рељефом не одскачу од околног земљишта; сем тога да су што боље заклоњени од погледа са земље и из ваздуха (маскирање и камуфлажа).

Ради обмањивања непријатеља треба у изобиљу радити лажне објекте, који у свему морају одговарати правим. Сваки квар причињен на њима од непријатељске артиљеријске ватре, мора да се одмах поправи, и тиме да непријатељ увери, као да ту има посаде.