Ratnik
РАЗЛИЧНОСТИ
«о оз
претвориће се у положај, који се састоји из низа рупа и левака од експлозије пуних зрна. Сам ров изгубиће своју форму, те ће давати слаб заклон позади: зато треба обучавати војнике да се тим левџима користе поседујући их. Врло је важна, да се ти поседнути левци сједине међусобно рововима и за време саме борбе, а нарочито за време затишја.
У непријатељској артиљеријској припреми бројно слабе делове прве линије ни у ком случају не треба задржавати на једном месту, ако им је тешко да нађу заклона и избегну губитке од непријатељске артилеријске ватре. Они у извесним границама могу мењати место, да би се сачували од узалудних и излишних губитака. Из искуства је познато, да при најтачнијој непријатељској ватри на одсеку једне јединице има извесних места, која су слабије тучена. Зато најнажљивије треба посматрати пад непријатељских атрилеријски зрна, и избегавати или уклањати се од оних места, где она најчешће падају, крећући се напред, у страну или назад — ка најближој помоћној линији. Као најбоље, препоручује се кретање унапред, јер је то најбржи начин да се избегне непријатељска ватра. При уклањању са јако тучених места у страну или уназад постоји бојазан, да се линија не прекине, и да се непријатељ тим прекидом не користи, и у њему се угњезди. Због тога трупе, које се налазе у левцима, морају одржавати непрекидну очну и ватрену везу са људима, а из позадине тај се простор непрекидно осматра.
Кад се нападач крене из својих ровова у напад, сваки пешак треба да зна, да му је најпоузданије средство за одбијање јуриша пушка, бомба, нож, и да и мали број митраљеза може непријатељски напад да сломије. Свака пушка и митраљез, који се налазе у првој линији, морају се ставити у дејство заједно са топовима. и бацачима мина и бомби.
Ако непријатељ ипак успе да продре у положај, браниочева артилерија огради га с леђа од његових резерава, а у исто време отвара на њега фронталну и бочну ватру, да му се спречи даље надирање. Озбиљан и тежак положај, у коме се нападач налази, треба одмах искористити, не чекајући наређење за то: делови, који су остали у првој линији, или се повукли назад, као и почесна резерва са друге линије, бацају се одмах у противнапад за повраћај прве линије. Тада се пушта у дејство пушка, бомба, нож. «Нарочиту корист могу донети напади у бок непријатеља са траверсних положаја (удешених за одбрану саобраћајница) и отпорних тачака, које непријатељ није успео да заузме.
Важан услов за успех у оваквом противнападу јесте то, да пешадија види сав предтерен. Ако се овим противнападом непријатељ избаци из заузете линије, ова се одмах удешава за одбрану, а резерве се повлаче назад — на своја места. Нарочито — и још једном треба подвући: ако се против напад предузме