Ratnik

106 РАТНИК

пари, нарочиро у почетку рата, због тога су разна места ови ауто– ри обележили са 1-6 (в. сл.) при чему је 1 најближе улазу паре а 6 најдаље, на ушнираном врату вреће. Ту се ствари код врата (врха) вреће напосле и најтеже загреју те је ефекат обескужења. најспорији ту. Топлота у стварима пење се поступно по дужини трајања њеног увођења, а рачуна се да апарат почиње да дејствује кад пара почне да излази у пуном млазу из најнижег дела вреће, из врата вреће. То значи да је сав ваздух из вреће истиснут и да су ствари скроз загрејане. Топломери се мећу у средину завежљаја дењка; тако исто мећу се — пробе ради — у средину њихову и јаја кокошија, расади (културе) бактерија и стаклене цевчице са стеницама, са којима су прављени опити. Расади бактерија су били од бактерија без семенчића (спора) као и од бактерија које имају споре, које 'се много теже убијају.

Постигнути резултати овакови су:

После 15" рада топлота на свима тачкама апарата била је 98—100". Јаја су била скувана, код места 1 чак тврдо скувана; расади бактерија без спора свуда убијени; расади бактерија са спорама нису убијени; стенице убијене, дењкови одела скроз врели, олако овлажени али се брзо суше кад се протресу на ваздуху. ;

После 30" јаја су и на месту 6 тврдо скувана; расади свих бактерија убијени; стенице побијене, одело при вађењу потпуно мокро и не суши се одмах, кад се протресе у ваздуху.

То су резултати кад врећа добија пару из казанчета које греје петролеумска лампа. Да напоменемо да петролеумска лампа равномерно греје, и да би тако требало и са сувим дрвима одржавати добру ватру, ако би смо направили сличан тип апарата, који би се ложио сувим дрвима.

Али се врећа може да доведе у везу са ма којим призвађачем паре (генератором паре) као: локомобилом, локомотивом и у опште са сваком парном машином. И ако пара редуцирана редукционим вентилом, може да не пређе 1009 топлоте, опет она. брже достигне ту топлоту и у дењку који је чврсто упакован; она достиже топлоту од 100" после 5'. Тада су већ јаја, метнута у средину дењка, махом скувана;. бактерије без спора убијене; са спорама нису убијене ни после 15'; одело скроз врело и олако овлажено. После 10' јаја тврдо скувана, клице без спора убијене, одело скроз врело и влажно, али се брзо суши на ваздуху.

Како код свих дезинфекционих апарата, ако би се пара пуштала под притиском знатно већим од једне атмосфере, била би врелија и још брже би дејствовала. Али такви покушаји нису вршени, а нису ни потребни, јер не треба заборавити да одело и ако мало опет у неколико страда услед обескужавања; са већом топлотом преко 100" наравно много више.

Из ових покушаја могу да се изведу ови закључци;