Ritam

Na radost afričkih fundamentalism, aktivni su bill i Jungle Brothers. Njihov drugi LP „Done By The Forces Of Nature” okupio je kao goste krem RAPA današnjice; De La Soul, Queen Latifah, Monie Love, Tribe Called Quest itd. Umesto James Browna, crni brbljivci su u 1989. bill zablesavijeni Goerge Qintonom. Njegovf kradljivci: De La Soul („Me Myself And Г, Digital Underground (oba singla) Jungle Brothers (pesma „What U Waitin’ 4? sa LP-ja „Done 8y...”) Ostali važni: Queen Latifah (LP „All Hail The Qeen”), Roxanne Shante (LP „Bad Sister”), Big Daddy Kane (LP „It’s A Big Daddy Thing”), Stereo MC’s (LP „33 45 78”). Third Bass (LP „The Costus Album”) Boggie Down Productions Cookie Crew , Lakim shabazz, Kwame. Tuff Crew... Dali se i vi bojite erne planete?

4. SOUL REINKARNACIJE Da nije 1989. godine, osamdesete bi ostale upamćene samo po jednom novoj velikoj ženskoj zvezdi Soula - Aneti Baker. Ovako, desilo se ono što je čitavu deceniju bilo željno iščekivano - pojava novih velikih ernih glasova. Tomeje najviše kumovao House - čisteći uparložene strukture soula i mainstreama, na površinu su isplivala imena: Adeva, Alyson Williams, Kym Mazelle, Caron Wheeler (Soul II Soul), Liz Torres, Paris Grey (Inner City). Njihova pojava pozitivno je uticala i na stariju generaeiju - Chaka Khan je izdala ploču života, iako na njoj nije otpevala nijedan novi ton. „Life Is A Dance - The Remix Project" je filigranski rad najboljih svetskih producenata trenutka na prepakovanju njenih starih pesama.

Cma soul brada su bila nešto tiša nego njihove sestre. Nova imena za pamćenje: Byron Stingily (Ten City), Robert Owen i David Peaston, kojije svojim albumom „Introducing... David Peaston” pokušao da odgovori na pitanje „ima li života posle Luthera Vandrossa?”.

5. NOÎSE/ZIDOVI Buka, jedan od vezivnih elemenata Pop-tkiva osamdesetih, bila je glasno prisutna i u 1989. godini. Hard-core, speed-meml, rap, Brancina „6 simfonija”, album „Tvelve Point Buck” za Killdozer i ne samo to. Najveću buku prayilaje politika, krećući se izmedu ekstrema: tutnjave tenkova koji su gaziii kineske studente i rumusku decu, i zvuka zidova koji su padali svuda oko nas. .Majvelicanstveniju buku sezone stvorio je pad berlinskog zida, simbolišući zametak nove, Ujedinjene Evrope, Jugosloveni su na svakom koraku dokazivali svoju apsolutnu originalnost - u vreme sveopšteg rušenja zidova, oni su ih podizali svtigde gde je postojao i délié slobodnog prostora, „Ritam” se trudio da u tome ne učestvuje. Njegovo postojanje, ovakvo kakvo je, smatrarao skromnim doprinosom retkim procesima integraeija na ovim prostorima.

6. WORLD MUSIC Za razliku od onog što obezbeđuju političke slobode u Trećim svetovima tamo se uglavnom i dalje slobodno pevalo i igralo. Mnogi narodni muzički oblici nalazili su i dalje svoje zapadne slušaoce kqji su u njima videli duhovnu hranu i utočište od pustinje potrošnosti pop muzike. No obrisi velikih promena biii su vidljivi na sve strane - nikad dosad nije pop muzika pravljena u Africi ili Brazilu ulazila tako krupnim koracima u samo srdašce populame kulture podešavajući njegove fine mehanizme prema sebi, s takvom lakoćom se probijajući do radio talasa metropolisa. 7. GORBY U nedostatku boljih, Pop zvezda godine je bio Mihail Gorbačov. Dve najprofanije reči godine bile su glasnost i Perestrojka. Do pre dve odine ideja da bi jedan/ Rus mogao biti Mesija Ujedinjene Evrope, smatrana je ernim humorom. Danas, ozbiljni politički magazini smatraju Gorbačova za ličnost decenije. Sireći svoju ideju ujedinjenja diljem još uvek okupirane Evrope, Mihail Sergejevič je nailazio na ekstatične izlive oduševljenja svuda gde je boravio noseći slobodu i pravo izbora ispred ideja o „višim interesima”. Dali će ostati upamćen samo kao zarobljenik još jedne velike utopije pokazače vreme, ali svako ko zna šta to znači kad Nemci, Rusi i Poljaci kliču jednom Rusu morap je osetiti pošfovanje prema njemu. Sa otvorenim istočnim granicaraa u svetu su pokuljale i informaeije o muzici koja je stvarana iza „čelične zavese”. Pomalo zahvaljujuéi i medijskoj popularnosti saraog Gorbačova najviše pažnje na zapadu su izazvali sovjetski izvođači: Sergej Kurjokin, Boris Grebešnjikov i grupa Zvuki Mu koja je snimila album u produkciji Briana Enoa. Za očekivati je da svetla Zapada obasjaju i poljsku scenu, raznovrsnu i bogatu žanrovima (jazz, reggae, heavy metal, avangarda...), zatim češke avangardne delatnike (Plastic People Of The Universa) kao i madarski jazz.

8. SUB/POF AMERIČKA NEZAVISNA SCENA Pokrenite fanzin - sagradite medijsku imperiju; Najuspešnija američka nezavisna kuéa u 1989. bio je SUB POP iz Seattlea. Začet 1980. iz istoimenog fanzina koji su stvarali Bruce Pavitti Johnatan Poneman, SUB POP je devedete dočekao kao najzanimljivija bêla nezavisna kompanija, uz SST. Radoznalost i zanimanje za SUB POP izazvali su prethodnih godina Soundgarden, U Men i Green River da bi u 1989. ponos savezne države Washington postali kirvana, Mudhoney, Tad i Walkabouts. Qnici su ove sastave otpisivali kao drugorazredne kopije Led Zeppelin i Black Sabbath ali kao što reče Chris Cornell iz grupe Soundgarden, „bolje Led Zappelin nego The Smiths”. Duhovito. Slavu SST-ja branili su vrlo uspešno fIREHOSE, Buffalo Tom, All, Tar Babies, Grant Hart (ex Husker Du). Posebna priča su nezavisne kuće orijentisane na ernu muziku. Spisak imena bi mogao biti beskrajan, a „Ritam” izdvaja: DJ International, Warlock, Big Beat, Jolers, Quark, Delicious Vynil. Gee Street, Cold Chillin’, Kool Kat, Breakout, uz stare favorite Tommy Boy, Fresh, Profile, Sleeping Bag itd...

9. GERONTOLOSKI ROCK Dali će najtraženija pilula devedesetih biti GERO VITAL? Posle velikog povratka Briana Wilsona, Randy Newmana i Robbie Robertsona u 1988., prošle godine su to učinili i Bob Dylan, The Rolling Stones, Lou Reed i Niel Young. Svima, bez izuzetka, prošlogodišnje ploče su bila najsadržajnija ostvarenja u deceniji, a nekima i u mnogo dužem periodu (Bob Dylan). Nekako u senci njihovog povratka, našle su se ploče dve tihe veličine američke muzike. Van Dyke Perks je pločom „Tokyo Rose” podsetio na dane svog divnog „Song Cycle” debija, a John Cale je snimio „Words For Dying”, uspostavljajuéi dijalog sa svojim avangardnim remek-delom iz 1972. godine, „The Acadeny In Peril”. Dedice godine bili su The Neville Brothers, pedesetogodišnjaci koji su tek posle tri decenije sviranja iskazali sav svoj talenat na vinilu - LP „Yellow Moon”. Dali neko uopšte zna gde su Sly Stone i Roger Me Guinn?

Nirvana

.иивми

Caron Wheeler

17