Ritam

VIDEO

Veljko Radosav(jević

FILM MESECA

Paint it Black - Oboji to u crno (1989), SAD, režija: Tim Hanter, glavne uloge: Rik Rosović, Džuli Karmen, Seli Kirklend, Martin Landau, trajanje: 100 min. Pažljiviji čitaoci će se možda setiti da je „Ritam” ved pisao o ovom filmu u prollom broju. Dodule, ne na ovim stranama i iz mnogo drugačijeg razloga nego Ito je ovaj - na premijemom prikazivanju u Palm Springsu na tamolnjem Filmskom feslivalu, film „Oboji to u cmo" je dobio toliko loie kritike da producenti nisu ni pokulali da s njim krenu u bioskope, ved su ga odmah prebacili na video kasete, ne bi li bar na taj način zaradili koji dolar. Naravno, jedna od tih kaseta je ekspresno stigla u Beograd i pre nego 110 bilo Ita kažem o filmu, moram da naglasim da je sudbina najnovijeg Hanterovog dela jol jednom dokaz da su zakoni koji vladaju na filmskom tržištu apsolutno nedokudivi. ler, bez obzira na izvesne mane kojc film ima, proslo je neverovatno da se producenti nisu usudili da ga puste u bioskope, bar probe radi, ako nilta drugo. „Oboji lo u crno" je, inade, triier, napravIjen u hičkokovskom maniru, Ito imajući u vidu prethodne radove Tima Hantera predstavIja veoma zanimljiv zaokrel. Talcntovani vajar ima poslovno-seksualni odnos sa vlasnicom galerije u kojoj treba da priredi izložbu, ali iz nekih svojih razloga ona sputava njegovu afirmaciju. U nodi kada podinje prida on upoznaje dvoje Ijudi diji će kasniji uticaj na njegov život bili veoma važan: derku modnog galeriste (mada mu ona tek kasnije saopîtava ko joj je otac) i neurotidnog mladida koji se predstavlja kao kolekcionar umetnidkih dela. U svom ludilu mladid podinje da zamillja da izmedu njega i vajara postoji neka posebna veza, pa zato podinje da uklanja sve one koji po njemu mogli imati negalivan ulicaj na njegovu (vajarevu) umetnidku karijeru.

Veliina kojom je Hanter režirao ovaj film zaista zaslužuje sve komplimenle: likovi su übedljivi, a relativno zamrlena prida tede vrlo glatko. Ipak, najvile od svega impresionira Ito je uspeo da stvori posebnu, pretedu atmosferu u kojo nilta nije nemogude, a opet je sve neodekivano, I bal u toj ravni, poredenje sa Hidkokom bi se možda najlakle mogio branitì, ali sada nije ni vreme ni mesto za takvu rapravu. Na kraju treba redi jol samo ovo: „Oboji to u cmo” je veoma dobar film, koji bi bez obzira na onu pridu sa podetka teksta morao da predstavlja siguran zalog za Hanterovu dalju, nadam se uspeìnu, karijeru.

Veljko Radosavljevid

„RITMOVA” VIDEO LISTA

1. Videodrome Videodrom (1982), Kanada, režija: Dejvid Kronenberg, glavne uloge: Džejms Vuds, Sonja Smits, Debora Hari trajanje: 86 min. Vlasnik TV kompanije biva izložen dejstvu neobidnog „videodrom" signala, posle dega podinje da halucinira - prividaju mu se razne scene nasilja. „Videodrom” je jedan od onih filmova kojima je Kronenberg (zasluženo) stekao kultni status, ali istini za volju, to je prida koja se mnogima nede dopasti. Uostalom, evo Ita je Džejms Vuds izjavio povodom ove saradnje sa kanadskim rediteljem: „Inspiraciju za svoje filmove Dejvid pronalazi u snovima. Ako mu snovi postanu malo normalniji, voleo bih opet da radim s njim’". Na njihov novi zajednidki projekat jol uvek se deka. Zakljudak izvucite sami.

2. Split Image Podeljena slika (1982), SAD, režija: Ted Kočef, glavne uloge: Džejm Vuds, Piter Fonda trajanje: 107 min. Posle boravka u kampu samozvanog propovednika, mladid koji je do lada u svemu bio uzoran, odjednom odbija da se vrati kudi! Odajni roditelji angažuju strudnjaka za takve pojave i on im odmah objaìnjava u demu je stvar - propovednik koristi izvesne droge da bi svoje stado prisilio na poslulnost... U granicama podnolljivosti.

3. Salvador - Salvador (1986), SAD, režija: Oliver Stoun, glavne uloge: Dzejm Vuds, Džon Sevidž, Džejm Beluši, Majkl Marfi trajanje: 118 min. U potrazi za dobrom pridom ameridki novinar (na ivici egzistencije) odlazi u malu centralnoaraeridku zemlju Salvador u kojoj u to vreme besni građanski rat. Preambiciozan i

14