Ritam
MTV na televizoru ali su legende svuda u Evropi, evo ti Patareni. JELENA: Pa, to jeste, čak i Agnostic front, nisu nikad bili na MTV-u a ceo svet zna za nju. RITAM; Problem je što klinci znaju za Biohazard, a nisu čuli za Disorder. JELENA; Da, ali kod nas ti je to jer ne postoji scena, imaš bandove, ali nemaš ni klubove, ni izdavače, ni distribuciju, a to je smešno, ovde ima 20 dobrih bendova, jedna poštena firma bila bi dosta. RITAM: Malopre smo mogli videti da Bane Lokner nije bio zadovoljan vašim izjavama u kojima napadate nezavisne izdavače. DARKO: Žao mi je ako je on to shvatio kao ličnu uvredu, ja sam samo hteo da istaknem nefer odnos domaćih izdavača prema bandu. Oni misle da ako bandu urade izdanje, da mu čine uslugu, ne shvataju da je to njihov posao. Band treba da svira, a izdavać da se bavi markentingom, organizacijom koncerata, distribucijom... RITAM: Da. ali naši izdavači sve to prebacuju na band, čak je i Bane rekao
da marketing nije posao firme, što jepo mom mišljenju netačno, ispadada firma samo treba da odštampa nosače, a band treba da se lomi da ih prodaje, a pare da dobije tek kad se proda trista ili petsto komada, akako kad se cela reklama svodi na раг pojavljivanja na radiju i TV, a distribucija je nikakva? OK, za kraj, šta ćete da radite ako Igor ode u vojsku? JELENA i NINO: Neće otići. RITAM: Da, ali ako ga dušmani ipak dohvate, šta onda, da li se raspadate na godinu dana? DARKO: Pa, verovatno. RITAM: Zar sad, u zenitu populamosti? JELENA; Kakav zenit, ovo je tek početak.
Uroš Smiljanić
(Nažalost. dušmani su ipak bili brži. Pred sam odlazak ovog broja RITMA u štampu saznali smo da je pomenuti Igor ipak dobio poziv kome se niko nije nadao. - prim. red.)
Reci: GRIND
Grupi URGH! neki veći uvod nije ni potreban, ali pretpostavimo da ima i čitalaca koji se po prvi put susreću sa ovim momcima, pa evo malog istorijata banda; nastali su krajem '9O. sa idejom da sviraju brzi grindcore po uzoru na Napalm death i Carcass, do danas su promenili 7 basista (ostali članovi su originalni), svirali svuda po Beogradu, kao i diljem Srbije, probili se u medije, učestvovali na BBS festivalima... Prva kaseta, split sa beogradskim PMS izašla je-'92. za Take It Ог Leave It, pođ nazivom "Yonuss Tape", a druga, samostalna, nazvana "9194" (što je po tumačenju jednog od članova broj korišćen u tajnim kabalističkim ritualima koje URGH! upražnjava, a nema nikakve veze sa godinama iz kojih potiče materijal) izašla je '94. za Silver Cross Records i odlično se prodaje. URGH! je svoj muzički izraz tokom godina obogatio raznoraznim uplivima iz svih struja savremene muzike, a band je poznat i po uveseljavanju publike različitim eksperimentima, kao što su bili veče obrada rock bandova u KST-u i učestvovanje u multimedijalnom projektu "Armam ra", gde je pored njih uzeo učešće i žcnski hor škole "Josip Slavenski" (starije maloletnicc), nekoliko hornista, kao i glavom i bradom major Kriger, alias Stevo Žigon. Razgovor voden sa Guru Gagijem (vokal), Đolletom (gitara) & Krrletom (bas); bubnjar Stanna je bio službeno odsutan. RITAM: Pošto se ovaj intervu radi u sklopu izveštavanja o beogradskoj hardcore sceni, želeo bih da čujem mišljenje o tome da li vi i dalje - for-
malno ili neformalno ili ma kako - pripađate toj sceni? Ako ona uopšte i postoji. GURU: Pa, to je pitanje da li ona i postoji, recimo da postoji, pa se u nekim širokim okvirima LiRGHI može podvesti pod hardcore, bar ga ja podvodim. RITAM: A šta definiše band kao hardcore, muzika koju svira ili poreklo? GURU: Pa, po svojoj prilici poreklo, ali šta ja znam. mi bi trebalo da sviramo kao neki grindcore, ali tu ima svega sem grindcorea, tako da je to neka mekša varijanta. ĐOLLE: Recimo da težište nije na grindu (Krrle übacuje: "Funky grind"). RITAM: Čisto me zanimamišljenie o tome šta hardcore čini hardcoreom, da li ste vi hardcore, da li su Svarog hardcore, da li su Overdose bili hardcodre, da li su Dead ideas hardcore... GURU: Šta hardcore čini hardcoreom? Valjda neka ideja, ali pre svega ono što smo čuli iz inostranstva da je hardcore... RITAM: Da li postoji neka zajednička ideja koja povezuje sve te bandove i uopšte publiku takozvanu? GURU: Pa, hardcore je u neko to vreme kad je bio najjači bio prilično širok, pod tim su se računali bendovi od nekih Bad religion, Dag nastv pa sve do Cryptic slaughter, Impulse Manslaughter. pa čak i Napalm death, tako da ne znam štaje to što harđcore čini hardcoreom, verovatno je to tamo muzika koja je manje-više angažovana, a ovde sve što zvuči kao ono što se svira napolju. RITAM: Da li se naša HC scena gradi samo na skidanju zapadnih fazona? GURU: U suštini da... ĐOLLE: Ali ja mislim da tu mora i da se počne... RITAM: A da li vi sebe smatrate rock bandom? (tajac, Guru kaže; "Ne"). ĐOLLE: Ne, smatramo se pop bendom. RITAM; Zato što vi praktično, po pojavljivanju na raznim manifestacijama, radijskom tretmanu, medijskoj zastupljenosti upadate u grupu bandova koja je dosta šarolika, od Direktora, preko Plejboja, mada vi naravno nemate vinilne ili CD projekte, kao oni, ali po tom pojavljivanju na raznim manifestacijama, spadate uz njih.
26