Seljačke radne zadruge i njihova uloga u poljoprivrednoj proizvodnji : predavanje održano na Kolarčevom narodnom univerzitetu
19
ље машинама пољопривредних машинских станица дала је задругама моћно оружје у борби за напр-едну производњу, која ће искоренити заосталост и извршиги препород нашег села.
Сељачке радне задруге су у могућности да под пољољним условима утоворима са машинским станицама обезбеде механизацију пољопривредне производње. С друге стране, сељачке радне задруге су ослонац државном сектору привреде у правцу повећања производње за тржиште ради обезбеђења исхране градског становннштва и радништва и снабдевање индустрије пољопривредним сировинама. Сељачке радне задруге већ су главни носиоци производње индустриског биља; шећерне репе, сунцокрета, конопље, лана и другог.
Ступајући у планску производњу, наша привреда у сељачким радним задругама има сигурну'основу за планирање пољопривредне производње у правцу који ће најбоље задовољити потребе народне заједницс.
Индустријализација и електрификација које су унете у први план привредне изградње земље наћиће у сељачким радним задругама главну основу д'а се тековике градског живота пренесу на село и да постану својина сељака; да електрицитет, водовод, радио, савремена саобраћајна средства, биоскоп и друго постану нераздвојни део села као и града. Увођењем машина и електрицитета у газдинства сељачких радних задруга, омогућиће се бржа механизација производње, што ће довести до пораста продуктивности рада, повећзња плодности биља и стоке, повећања доходака, а то ће све подићи материјални и културни ниво нашег села, с друге страње, пораст индђттрије, нарочито прехранбене, текстилне и индустрије која производи средсгва широке потрошње биће праћен повећаном производњом пољопривредних производа, а то ће бити првенствено задатак сељачких радних задруга.
Пољопривредна производња у свом развоју не може нзостати иза индустрије, јер би то кочило њен разви так. Бољи живот мол<е се створити само уједињеним напорима радника и сељака.