Sistem trgovačkog knjigovodstva

91

ничних пријема“ а у колону за 15. Новембар, ЕЛ је том нашем шлаћању рок, када пријем „скадира.“

Тиме је иавртено књижење целокупно, пописа, ч сада твек можемо свој рад да формалне 0т004немо. — ЈЕ

Да пређемо одмах на књижење обављених послова. (Сваки обављени посао у трговини мора да се прибеложи "у целости његовој, редом, по току његовом.

Шри књижењу сваког, па т најмање; посла у туртовини, књиловођи ваља да су уеек пред очима ова четир момента:

1. Је ла дотични посао обављен зотовит нов-

цел нли ме. (Новчани или контантни И повремени или и послови).

Има ла при том послу рачунски односа, %

ако иг пцта, ваља из одмат прибележити. ;

8. Ако се при ком послу шмање мења по нолимчини “ роду својиг делова — ту промену ваља одтат означити у дотимчним књилама (сконтроињиле). 4. Ако су при ком обављеном послу учињене жакве год промене у погледу рокова нашиг рамунскиг односа ишли маше дуговања и потраживања по меницаља и т. Д.. ту промету рокова ваља неодложено у дотичне „књие за рокове“ завести, новопоставизе рокове забелетшти, старе, шетенле рокове уништити, све то са опрезношћу п брижљивошћу.

(ви обављени послови, без обзира на то, имали рачунских односа или их нема, бележе се пре свега по реду, како су текли, кратко и опет зато разговетно и " јасно (прецизно) у нарочито за те прибелешке одређене књите. У једну књигу долаве сви послови, обављени гоовим новцем, а у другу сви остали послови, који се нису обавили готовим новцем. Тај први опис свију послова, то прво прибележење њихово обавља се дакле у две засебне књиге, које би се с тога што се у њима послови прво забележе, могле назвати п „Прве Белешке“, или