Školski glasnik
Бр. 11.
ШК0Ј1СКИ ГЈ1АСНИК
('тр. 194.
ствено стање, снагу и животну снособност народа" већма удовољио, него са многобројним срествима, који се од државних и варошких властн за постигнуће тога циља препо1>У Ч УЈУУ џ б е н и к телесне науке и науке о чувању здравља (Соматологија и Хигијена) за девојачке лицеје и сличне учевне заводе, Тћ. А1{8с1ш1. 1 јС |)/ л ^'. 0. Ггеу1а§; \\ г Јеп. Г. Тегар8ку, 1908. М. 3,—. Ова књига може се употребити за уџбеник на вишим девојачким школама. Први део, којн садржи пајважнпје из анатомије човечје, јесте чисто описне природе; ну зато су одељци у хигијеии за ирву помоћ у преким болестима и несрећпим случајевима, као и за лечење болести у кући, јесу подробни п очигледни. П р а к т и ч н о природословље домазлука (науке о вођењу куће), В. бгогЉег^ег. ВегНп, Уег1а§ уоп ОМо 8а11е, 1908. Ова одлпчна књижица већ је у трећем издању. Садржи градиво, што се из области дијететике и неговања здравља у природописној пастави у свима разреднма девојачких осповппх школа и у средњим школама предузима. Избор и излагање јесу добри. III. Дела, која нису одређена за школску наставу. Од праживотиње к човеку, К. ОииИшег. Атлас слика за историју потицања и развића човекова. 2 свеске. 8ши&аг1 Беи^всће Уег1а §'8ап81 ;аИ, 1909. Цена М. 36,—. Овде имамо посла са делом, које у целокупној литературп једпнствено стоји.
Б Е Л Е Ш К Е. Скупштина српског учитељског конвикта у Новом Саду, одржана је у петак 8. јула о. г. у новим просторијама конвикта. Ире скупштине одржан је парастос умрлим члановима оспнвачима, помагачима и добротворима. На скупштину се искупио леп број члаиова. Скупштпна је почета у 10 сах. пре подне. После оверења чланова и помена мртвих из ранијих година, јер ове године није нп једап члан умро, прешло се па извештај председпиков за 1909./10. о раду управног
одбора у тој години. Пошто је извештај отштампан и нико није учинио никакве иримедбе, прочитао се пзвештај благајников о рачунима за нрошлу школ. годину. Затим извештај прегледачког одбора и лекарев. Од одборских предлога усвојено је, да сваки изабрани питомац има да уплатн упнснину и пристојбу за братску касу и месец септембар до 25. августа. У протнвном случају, сматраће се његово место празним и попуннти онима, који се накнадно нрнјаве. Усвојен је и други предлог одборскн, да се за женско одељење, узме још једна надзорница и то учитељица у пензији. Обављен је избор питомаца и питомица. Прнмљено је 80 питомаца и 32 питомице. Поново је изабрано досадашње часништво и управни одбор. Изабрана су три члана за оверење записника и тиме је скупштина завршена. После скупштине био је заједнички ручак у новим просторијама конвикта, на којем се уз братски разговор провело до 4 сах. после подне. У очи скушптиие одржана је ,< .соднпца управног одбора, па којој су прочитани разни извештаји и предлози за скупштину. „Српски учитељски конвикт у Новом Саду - ' прнмно је у ј у н у т. г. од П е т р а П. М ет и к о ш а, равн. учитеља у Негославцима 62 К чланарине. Од Мнливоја Стој а н о в и ћ а, равн. учнтеља у Мошорину 242 К чланарине. Испити или свечаности место њих. Удружење ректора у Берлину тражило је да се укину свечаности што су заведене у школама место годишњих испита још пре 10 година. Школска власт одбила је то и наредила да се те школске свечаности одржавају сваке годнне, јер ће оне послужити да се дође до везе и споразума међу школом и родитељима. Уређење учитељских плата у Хрватској. Анкета која је сазвана ради овог питања иаставл^а своја саветовања. Усвојен је предлог посланика Ројца, да се свима учитељима повнси основна плата. Влада пзрађује нацрт, који ће на јесен бити предложен сабору, тако, да би повишење плате могло ступити у жпвот 1. јануара 1911. годпне.