Školski glasnik
ШКОЛСНИ ГЛАСНИК ЛИСТ 30 ШКОЛУ И УЧИТЕгЉЕ: ОРГАН СРПСКОГ НАРОДНОГ УЧИТЕЉСТВА У КАРЛОВАЧКОЈ МИТРОПОЛИЈИ Бр. 8. У НовОјЧП Саду, 30. априла 1911. Год. II/. САДРЖАЈ: Састанак Сабора. — Физичко растење и доба адолесценције. — О могућности систематског васпитања. Постанак „ТПк. Уредбе" од 187*2. год. — Поводом нацрта за нову Школ. Уредбу. — Педагошки преглед : Основна школа у Русији. — Учител>ство: Скупштина српекгх и хрватских учител>а у Загребу. — Из школског круга: Седница темишварског среског учит. збора. — Из ираксе : Како сам учио једног аналФабету. — Преглед књига: Одговор др. II. Рлдосављевићу, од П. Терзиног. — Белешке. Састанак Оабора.
Српски народни црквени Сабор састао се у Ср. Кардовцима 2. (15.) маја о. г. За ово заседање саборско одређенје рад на уређењу наше црквеие и школске самоуправе. Нас, школске људе, у толико више иитересује рад овога сабора. што у њему треба да се ириступи реформисању школског уређења, како бп се настави за народ дао стварпији правац и темељнији ослонац за њено извођење. Уз то да се учитељима побољша положај и материјално стање. Реакционари виде у томе баука и драже свет и против нас учитеља и против школе. Тако некултурпе појаве су јадпа сведоџба у првом реду по те реакциоиаре, а затим по све оне чланове нашег иарода, који тој бесомучиој хајцн дају неку ма н мању вредност. Како ће се развити рад овога сабора то се ие може упапред знати, као што се ни до сад нпје зиало код рада пређашњих сабора. У томе, на жалост садашњег просветног доба, не одлучују просветне потребе, него често баш они мотиви, који су иепријатељи просвети. Кад то знамо пз искуства, онда је природно да све учитељство живо чека, да ли ће и школска ствар доћи на сабору у посао, јер томе је већ крајње време. Нацрт Школске Уредбе који је био пред целокушшм учитељством, а затим пред Школекпм Саветом реднгован је
коначно у седници Школ. Савета од 7. 8. и 9. марта о. г. Важније начелне основе у нацрту, које исповеда све српско учитељство у Митрополији прихватио је и Школ. Савет и подноси их Сабору преко саборског одбора. Но „Застава", орган т. зв. радикалне странке шири гласове, да ће саборски одбор редиговати по нека месга у нацрту и нзоставити најглавније захтеве учитељске. То додуше не би смело бити, јер то онда није поднесак Школског Савета, али би то добро дошло посланицима т. зв. радикалне странке. То би била њихова топла жеља, да се тако на лак начин извуку у Сабору, да не морају отворено изјавити како мисле н. пр. о појачкој дужпости учитељекој, јер они већ сад подмећу, да је члан Шк. Савета, учитељ Ђ. Михајловић, рекао учитељпма, да ће се и на даље моратн појати. Из тога се види да бн то њихова скромна жеља била, јер нама је познато да тај члан Шк. Савета, нпје то могао рећи из простог разлога, што је Школ. Савет унео у нацрт Школ. Уредбе овај § 90.; „Учитељ је дужан са својим учеиицима иолазити јавна богослужегва, али пије обавезан ниуз награду вршити појачку дужност. међутим може вршити ову дужност само иа јавним богослужењима недељом и иразннком уз награду према погодби са црквеном оићином. § 91. Сви учптељи пмају надаље вршити иојачку дужност у цркви као п до сада за две годнне од дана ступања у живот ове уредбе ; за то време дужне су црквене опћпне иостарати се за црквеног појца,"