Slovenačka

20 АНТОН МЕЛИК

У тешњем, доњем делу Дравске долине су на Фали модерна постројења за искоришћавање водене снаге, највећа у Словеначкој, која шаљу електричну струју врло далеко, чак до Трбовља. Испод Фале прелази Дравска долина у широко Дравско или Птујско поље. На њему је било некада главно средиште Птуј (римски Петовијо), данас место са 4400 становника, у средњем веку га је престигла новија насеобина Марибор (81.000 а са индустриским предграђима 40.000 становника), који се је лепо развио, особито откада је на главној железничкој прузи и постао полазна тачка желевнице крај Драве према Целовцу. Марибор раније није био веће административно средиште, тек сада је постало седиште области; главну важност има као центар трговине са пољопривредним производима, и са врло развијеном индустријом.

Дравско поље се продужује у нешто ужој Дравској равници у Међумурје и Хрватско-СОлавонску Подравину; у њој је због тога већ осетан панонски утицај. А једино знатније место овде је Ормож, полавна тачка железнице ва Љутомер и Прекомурје. Због претежно панонског поднебља, са врло топлим и у главном ведрим летом, свуда туда је поред воћарства и живинарства јако развијено и виноградарство, а најбоље у Словенским Горицама, ниским терцијарним брежуљцима између Муре и Драве, који се пружају и у Међумурје. Ту је најбоље вино Словеначке, особито око Љутомера.

(С оне стране Словенских Горица је крај Муре широка равница, највећа у Оловеначкој; на десној страни Муре, позната под именом Мурско поље са 'Љутомером и Горњом Радгоном, а на левој широка Прекомурска раван, по којој тече речица Ледава; ту смо већ сасвим у панонском пределу. Главна два средишта су Доња Лендава и Мурска Субота, (8000 становника). Северни део Прекомурја је опет терцијарно побрђе, слично Словенским Горицама, али је мање винородно и сиромашније је.

ла