Službeni list Srpske književne zadruge
ХУМ
дин., тако да је она на крају године износила, округлим бројем, деведесет хиљада динара, а то је врло велика, сума за друштво које живи истом десет година и које по правилима и уређењу своме велику већину својих прихода не чува него враћа, у књигама, својим члановима. ·
Од осталих врста задругара и претплатника уплатило је за Х коло своје улоге 1671 оснивач и 3828 улагача, свега 5494 задругара а то заједно с добротворима чини преко 6000 задругара. Знатно је да број оснивачких улога из Србије износи 88.490 од збира оснивачких и улагачких улога (према лањском 8500 у време скупштине), а изван Србије 20%/0о (према лањским 18'60/о). То је растење релативнога броја оснивача у опште повољан Факат по Задругу и њену благајницу, а специјално ове године утврђује мишљење -да се оснивачи могу сматрати као стални чланови Задругини. Та, се сталност види и по регистру оснивачком у лањском извештају. То значи да Задруга, заједно с добротворима, има преко две хиљаде и пет стотина коначно задобивених пријатеља.
Сталан је извор знатних доходака Задругиних и магазин друштвени. Из њега је у току 1901 године продано 4790 динара књига старих кола, а то је онолико колико и 1900 године.
Не можемо се тако похвалити продајом збирке „Чика Јова српској омладини“ које се у току целе 1901 године продало за 311:05 дин. а ове (1902) године за 11405 динара, свега дакле 425:10 динара.
Али после редовних кола најглавнији је извор расхода и доходака Задругиних — издавање „дабавника“. Већ је у извештају поднесеном лањској скупштини казано да претплата на „Забавник“ споро притиче, те се не покривају трошкови око његова излажења, и да ће се управа морати постарати да правилно реши питање о новчаној страни „Забавникова“ издавања. Према томе је управа на свом састанку 24 јуна 1901 године најпре утврдила: да је дотле на све три године
С. К,. ЗАДРУГА. Б