Službeni list Vardarske banovine
Број 19
СЛУЖБЕНИ ЛИСТ
вишег степена чиновничке херархије т.ј. до положаја претседника Главне Контроле, који је сада у заслуженој пензији, а који је из Пожарана код Гостивара и колико ми је познато, има још једног синовца Србина православног, а сва остала родбина у селу не само да је примила Ислам него уз то и арнаутски језик.
И у овом правцу имамо лепу традицију раније Србије у којој су браћа Штурм, Немци по пореклу, достигли највише војне чинове, а један од њик је био и први Ађутант Блаженопочившег Краља Петра и Командант Армије у Балканском и Светском рату; у којој је гувернер Народне Банке постао војвођански Немац Ђорђе Вајферт; у којој су се Јевреји осећали као у свајој кући па су се због тога за њу. исто тако залагали а у ратовима борили и И па исто тако као и Срби. "
Подела на Бановине је камен- ТОЛНА У новом државном уре ђењу.
У место ранијих 33 малих области са мањим компетенцијама, сада имамо 9 бановина, заокружених према географским, саобраћајним и економским приликама, финансијски и по надлежности много јачих, да задовоље народне потребе. На банске управе, у којима су усредсређене све струке изузев војне, судске и финансијске, пренете су многе надлежности Министарстава, те је тако извршена деконцентрација код средњих — банских власти.
У Банским Управама послови ће се с 0о6зиром на растерећеност Министарстава и блискост бановина народу и његовим потребама, боље и брже расправљати.
„У организацији банских управа, којима на челу стоје банови, важну улогу има установа банских већа, која се јављају као саветодавна тела Бана и банске управе. По познавању народног живота, његових прилика и потреба, већа ће бити корисни банов сарадник на подизању народне привреде и општег народног напретка. Нарочито је важна његова улога при саставу буџета. Буџет је план годишњег рада, на коме ће господа већници имати прилике да сарађују, излажући прилике и потребе свих места и крајева, а поред тога они
ће се звати и при решавању других важних питања.
Приступајући извршењу законске одгедбе о именовању банских већника, Господин Претседник Краљевске Владе имао је задовољство видети да сваки гради сваки срез има велики број кандидата истакнутих између најугледнијих и најчеститијих људи које су му предложили банови или до којих је дошао непосредним и другим сазнањима; али је у исто време био и у неприлици за кога ће од тих тако одличних кандилата да се определи. И за Скопље је се определио за господу: Панчу Стојановића, трговца, Бећира Емина, индустријалца, Владу Богдановића, хотелијера и члана Трг-Иид. Коморе и Јосифа Арија, директора „Вардар“ банке и претседника јеврејско- црквене ошити-
Страна 7
не а за срез скопски за Младена Петровића, претседника општине ракотиначке. Господо већници,
Господин Претседник Владе ми је наложио, шаљућн вам своје поздраве, да вам кажем да је он тврдог уверења да ће те ви. при вршењу своје дужности, бити потпуно објективни и да ћете се управљати само према интересима свога краја, Краља и Отаџбине.
Вама, господо већници, као и свима јавним функционерима у овој бановини, претстоји важна и напорна али и благодарна дужност. У нашој бановини треба много прегнућа и рада, јер су неки њени крајеви јако заостали. Дуготрајни тућински режим пресекао је њену ра:· нију културу и напредак. Тек је деценија како је највећи њен део ослобођен и присаједињен мајци Југославији! Поред велике заосталости у свима правцима, планински и брдовити делови наше бановине су према источноји западној граници још и јако сиромашни. Али и поред тих недаћа, ваша Бановина има и доста природних блага и других преимућстава, само треба !ош доста улагати, па да та преимућства дођу до изражаја и да после буду од користи и самој народној целини. Природне лепоте, предели и воде, преимућство у индустријским биљкама, рудном благу, лековитости бања и минералних извора — даће своје.
Славна традиција и прошлост Јужне Србије, садашње Вардарске Бановине, нека нам свима послужи за углед и за подстрек. Овде је, господо, постала и до највеће моћи и културе развила се стара Српска Држава. У доба када је на многим странама света владао мрак и незнање, када Америка још није била ни откривена, одавде је зрачила једна сјајна култура и просвета чије трагове, широм целе територије наше бановине, све од Струмице и Охрида, па до Осоговских планина, Косова и Метохије,
“видимо и данас у многим задужбинами наших.
Царева, Краљева и Велможа, чијој се архитектонској и сликарској уметности диви цео свет.
Из ових крајева похитали суу помоћ вожду Карађорђу многи Јужњаци да га помогну у започетој борби за ослобођење и уједињење, па се то поновило и у српско-турским ратовима 1876—78 године, а свима је нама још у свежој успомеаи јуначко држање младих јужно-србијанских војника у последњем Светском Рату и незаборавни пример који су они дали у боју на Смедереву на Митров Дан 1914. год.; када је јадан батаљон тих срчаних младића спречио прелаз аустро-угарских трупа и уништио читав један аустроугарски пук, делимице га заробивши, а деломице га бацивши у Дунав.
У ранијој Кнежевини, а после у Краљевини Србији, многи синови ове бановине осетно су сарађивали на свима пољима народнога и државнога живота и много допринели Србијиној И материјалној и духовној култури, као што је то био случај и са оним народиим де-