Službeni list Vardarske banovine

У Страна 6

СЛУЖБЕНИ ЛИСТ

Број 39, 40, 41 и 42

ново државно уређење, кроз бановине, чији смо и ми сарадници.

Акт од 3. октобра 1929. год. као остварење високе замисли од 6. јануара исте године нашега узвишеног Краља јесте један од најважнијих аката којим је наш Узвишени Владалац упутио народ и државу да чврстим кораком пођу ка бољим данима и ка напретку.

Краљев акт од 6. јануара, као и подела државе на бановине примљени су од свију грађана нашега класичнога Југа са највећим одушевљењем и са радошћу, Народ је у тим актима видео искрено старање да његове културне и привредне потребе буду најбрже и најпотпуније задовољене.

После годишњег рада у нашој бановини ми са највећим задовољством можемо да константујемо да се наше жеље остварују.

Морамо признати да јестање опште упра“ ве данас у сваком погледу боље, него оно што је било пре 6. јануара 1929. год. Не постоје разлози да се жалимо ма у чему на општу управу. Данас, то морамо признати, сваки је постављен на своје место, Чиновник је извршилац закона, а закон је једнак за све. Отклоњени су сви лични и штетни утицаји од којих су народ и чиновници подједнако патили. Чиновник је ослобођен утицаја са странеми он сад врши своју дужност експедитивно и савесно.

Мени је зато особито мило што ово могу данас овако јавно да констатујем јер тиме изражазам само оно што осећају и признају најшири слојеви грађана.

Јавна безбедност у нашим крајевима дошла је до пуног изражаја. Нема ваше комитских упада, нема више разбојничких упада. Народ осећа пуну слободу и сигурност у свом дому, и своме добру. А иста безбедност се осећа и у прувредном и у културном животу. Школе се дижу на све стране а подижу се и болнице. Чине се највећи напори да се поправи сазбраћај и помогне сваки привредни рад. Обраћа се највећа пажња на народно здравље. Успех је у томе очигледан, то нам и странци признају. |

Господо већници, али за сва ова добра увек па и у овоме свечаном часу не смемо и за тренутак заборавити да највећу захвалност дугујемо нашем Великом Краљу, Краљу Ослободитељу Југа и Краљу Ујединитељу Југославије, јер је само његова срећна звезда Великога Војсковође и Његова висока државничка мудрост срећно уклонила све невоље које су претиле да униште крвљу стечену тековину. (Жиеео Краљ).

Зато је у овоме тренутку наша прва и света дужност да нашем узвишеном Господару најискрени:е изразимо највећу захвалност за слободу коју нам је Он донео и за старање за наш бољитак и да га поздравимо са Живео наш Краљ Александар! Краљ Југославије, Живео Његов Светли Краљевски Дом (Усклици:

Живео),

Господо већници, дужност нам је да се овом приликом сетимо и првога сарадника нашега љубљенога Краља, Претседника Краљевске владе армијскога ђенерала господина Петра Живковића. (Живео). Његовим поверењем добили смо високу почаст да смо члановиовога банскога већа. Захваљујући му на томе поверењу и на тој почасти ма га молимо да истраје у својој великој дужности и да верује у нашу најискренију сарадњу а Вас Господо бански већници позивам да га поздравимо са срдачним живео. (Гласови: Живео).

Господо већница. Његово Величанство Краљ, одређујући за Бана наше бановине Господина Жику Лазића, погодио је и праву жељу целе наше бановине.

- Молим Господина Бана да изразе које му упућујем прими као осећаје искренога признања свих нас чланова Санскога већа. Господин Жика Лазић као јавни радник одавно је стекао симпатије и љубав своје бановине. Он најбоље познаје њене прилике. Он познаје њене потребе и њене невоље, као што познаје и све истакнуте национално политичке људе. Он зна добро село и с:-љака, као што познаје град и грађанина ових крајева и зато је он најбоља гарантија да ће рад у Бановини бити крунисан најбољим успехом. Одајући му овим нужно признање ми га још једном молимо да буде тумач наших искрених осећања и на највишим местима а руковођен тим осећајима ја сматрам за дужност да Вас позовем, господо већници, да Господину Бану једнодушно и срдачно кликнемо Живео (Живео и пљесак).

Господин Бан Лазић захвалио је Г-ну Стрезовићу за његове патриотске речи и за изразе признања које је упутио државним органима поводом њиховога успе . нога рада. Та признања, рекао је г, Бан биће нам увек потстрек и за наш будући рад, који ћемо вршити са истом преданошћу.

У 10.20 часова прешло се на дневни ред. Поједини начелници оделења банске управе да: ли су опширне, образложене експозеје буџета појединих оделења којима су на челу. Тако су дали своје експозе е г. г. Маљковић начелник

"општег оделења, Арс. Петровић нач. упр. одел.

и Максим Николић нач пољопривредног оделења. Нарочито је био дуг и исцопан експозе господина Николића, који је изазвао и живу расправу у којој су узели учешћа г. г. бански већници: Војислав Дамњановић, Владан Богдановић и Др. Велашевић. Господин Дамњановић је тражио да сеу Вардарској Бановини обрати што већа пажња на продукцију индустријских биљака, по :то сељаци Вардарске Бановине не могу живети од житарских продуката. Једновремено, господин Богдановић је предложио да се установе спштинске огледне станице пи да се обрати што већа пажња на сточарство које је врло важна пољопривредна грана у Повардарју. Господин Владан Богдановић је истакао